Boston Legal

1. Sezóna

1.16 Těžká váha | Heavy

Desetiletá Jessica Simms se vymlouvá, že nechce jít do školy, že se dneska necítí moc dobře. Myslí si, že jí spolužáci nenávidějí. Ten den měla Jessica ve škole tělocvik, náplní hodiny bylo skákání přes švihadlo. Přestože si stěžovala, že ji bolí na hrudníku, její učitel chtěl, aby doskákala v určeném časovém limitu. Jessica zkolabovala, selhalo jí srdce.
V nemocnici se ptá Cuddyová House, zda se už rozhodl, koho vyhodí po Voglerově příkazu. House to chce protahovat, jak dlouho to jen půjde. Cuddyová mu dává na rozhodnutí týden. Ve výtahu potká House Cameronovou a ta se ho snaží seznámit s případem Jassici. Nikdo nemůže uvěřit, že mohla desetiletá dívka mít infarkt. Udělali však 6 testů, které dokázaly, že je to pravda. Chase si myslí, že je to jednoduše tím, že je Jassica tlustá a trpí depresemi. House si myslí, že lékaři něco přehlídli.

Foreman se diví genetické diagnóze holčičky. Cameronová nadhazuje metabolický syndrom X, který mohl způsobit zástavu srdce a vysoký krevní tlak. Ale ještě před tím, než je propustil udělat příslušné testy a podobně, oznámil jim, že musí jednoho z nich do konce týdne vyhodit. Všichni jsou z toho v šoku a Cameronová a Foreman si myslí, že nejlepší obrana je držet se pohromadě.

Cameronová se snaží vysvětlit matce Jessici, co je to metabolický syndrom X a snaží se jí vysvětlit, že pomůže přísná dieta a cvičení. Pani Simmsová si stěžuje, že lékaři nedokáží váhu snížit a říká, že pokud je léčbou dieta a cvičení, pak diagnóza je špatná. Jessica jí a cvičí podle rad dietologů už delší dobu. Chase a Foreman se snaží Jessicu přesvědčit, aby se nechala zvážit a oni tak mohli provést některé testy. Chase je potom naštvaný, že Foreman tvrdil Jessice, že ze své obezity vyroste. Foreman nadhazuje, že Chase je protivný proto, že tuší že to bude on, kdo bude propuštěn.

Houseův tým provádí nějaké testy a Jessica začne zničeho nic křičet, nadávat a strhávat ze sebe přístroje, celý tým plus její matka se jí snaží udržet na lůžku. Po tom, co Jessicu uspí, Foreman vysvětluje paní Simmsové, že psychóza je u hypoglykemie běžná.
Po chvíli přichází House a na základě výsledků vysvětluje, že Jessica nebyla hypoglykemická a že psychózu muselo způsobit něco jiného. V kanceláři mluví o možných příčinách, House nabádá svůj tým, aby se blýskli a on se tak mohl lépe rozhodnout, kdo půjde z kola ven. Jediný Chase se chytí a navrhuje krevní sraženiny. Cameronová ho okamžitě uzemní. House přichází s ideou, že to mohly být prášky na hubnutí, co způsobilo mladé dívce infarkt. Prášky na hubnutí by toxikologie neodhalila. House nařídí Chaseovi a Cameronové podávat dívce heparin a warfarin jako prevenci proti sraženinám a pro Foremana má speciální úkol v podobě nalezení prášků na hubnutí. Foreman se pustí do House, že si z nich dělá laboratorní myši a chce, aby si šli po krku. House se ptá Foremana, koho má vyhodit, ten odpovídá, že Chasee, že si prý svého místa dostatečně neváží. House je překvapený, že mu Foreman odpověděl.

Foreman se mezitím ptá ve škole, kterou Jessica navštěvovala, její učitelky, zda jí někdy neviděla brát nějaké prášky. Při tom zjistí, že Jessica vlastně nemá žádné přátele, pouze přidělenou „opatrovnici“ z vyššího ročníku. Foreman se jí ptá na to samé, na co předtím učitelky. Ta mu řekla, že Jessica tráví každou přestávku tím, že běhá kolečka, protože si s ní nechce nikdo hrát a že jí jednou přistihla, jak bere drogy.

Vogler vyzvídá u Cuddyové, jak je na tom House s výběrem „odpadlíka“. Potom potkává na chodbě Cameronovou a nabízí jí pomoc, pokud to bude ona, kdo dostane padáka.
Paní Simmsová důrazně popírá, že by dala své dceři nějaké prášky na hubnutí, Jessica se po chvilce sama přiznává, že prášky opravdu brala. Začala brečet a obhajovat své činy tím, že je ošklivá, tlustá a odporná a proto ukradla prášky v obchodě. Léky na hubnutí vysvětlují všechny její potíže… Infarkt, nespavost atd. Později doktoři našli Jassicu s velkými krvácejícími vředy na hrudníku. V kanceláři House diskutuje se svým týmem. Myslí si, že warfarin mohl způsobit kožní nekrózu, ale Cameronová namítá, že nejprve jí podali heparin. House nařídí podávat dívce I.V. heparin a nízkomolekulární váhový heparin. Venku na chodbě se pustí Cameronová do Chasee, že jí chce potopit a zachránit si tak své místo. Tým se začíná rozpadat.

Vogler si vzal Foremana stranou a zeptal se ho, jaké to je pracovat pod Housem a zda se mu ta práce líbí, zda si jí váží. Foreman odpověděl kladně, má tu práci rád.

Cameronová zrovna provádí testy v sborce, když dovnitř vpadne House a začne se jí vyptávat na její chybu s heparinem. Cameronová popírá, že by něco zkazila, ale nemá žádné jiné rozumné vysvětlení pro to, co se s dívkou děje. Následně se jí House zeptá, koho by měl vyhodit. Cameronová příde s nápadem, že si všichni nechají snížit plat a budou moci zůstat všichni.

Druhý den zastihne House Cuddyovou a Voglera v kanceláři, sdělí jim jeho myšlenku se snížením platu. Kdyby si každý z jeho týmu, včetně jeho snížil plat o 17%, mohli by tak zůstat všichni. Vogler to odmítá, protože prý nejde o peníze. Chce pouze vědět, zda House udělá, co mu Vogler řekne tak jak mu řekne.

House řeší v kanceláři se svým týmem případ Jessici. Wilson připomíná, že pokud se jím nepodaří zastavit šíření nekrózy, bude dívka během pár hodin mrtvá. Potřebují poškozenou tkáň co nejdříve odstranit než pronikne břišní stěnou. Wilson a Foreman sdělí špatné zprávy paní Simmsové. Odstranění tkáně na hrudníku je její jediná šance, jinak dívka nepřežije.
Cameronová vtrhne k Houseovi do kanceláře a nařkne ho z toho, že chce vyhodit jí, protože podle něj udělala chybu s heparinem. On konstatuje, že je to možná proto, že vážně udělala chybu. Cameronová obviní House z toho, že se nedokáže vykonat se svými pocity vůči ní. Ten odvětí, že jediný kdo vyjadřuje své pocity a nezvládá je, je ona a z psychologického hlediska se zdá, že chce být vyhozena. Mezi tím sdělí Vogler Chaseovi, že když vyhodí House jeho, bude potřebovat nový zdroj informací. Chase požaduje ochranu za to, že donášel Voglerovi.

Stav malé Jessici se nezměnil a House začíná přemýšlet, co to mohlo způsobit, pokud to Cameronová nezkazila. Nikdo z týmu včetně House však netuší, co jiného než zapomenutý heparin by mohlo způsobit nekrózu v takovém rozsahu. Chase poznamenává, že to, že je Jessica tlustá, by mohl být symptom. Mohla by to být špatná činnost štítné žlázy. Oba rodiče Jessici jsou vysocí, ale Jessica je na svůj věk velmi malá. House to začíná všechno skládat dohromady: zakrnělý růst, vysoký tlak, krevní sraženiny, obezita, to jsou všechno příznaky nemoci zvané Cushing. V ojedinělých případech se může objevit i nekróza.

Foreman ale připomíná, že krevní testy neukázaly vyšší hladinu kortizolu, což by dokazovalo Cushinga. House namítá, že to by se objevovalo opakovaně ve fázích, a že tedy se nemuseli zrovna trefit do fáze. Zbývá maximálně hodina času, než bude operace nevyhnutelná a House se svým týmem se musí rozhodnout, zda začít dívku léčit na Cushinga či jí odstranit tkáň na hrudníku. Pokud se ovšem s Cushingem pletou a zahájí léčbu, Jessica může zemřít. House nařídí rychlé MRI, to ukáže, co způsobilo hyperkortizolismus. Foreman a Chase zkoumají snímek mozku. Chase na snímku objeví malý tumor, který může dokazovat Cushinga.

Foreman se snaží celou situaci vysvětlit paní Simmsové. Operace je velmi nebezpečná, jelikož tumor se nachází v oblasti, kde jsou nervy, které ovlivňují pohyb očí a je tam většina mozkových tepen. Operace proběhne transfenoidálně, což znamená, že chirurg se k tumoru dostane řezem pod horním rtem, kde zavede optické vlákno mikroskopu. Jakmile najde tumor, rozřeže ho na malé částečky a otvorem pod rtem ho odsaje ven. Operace bude trvat několik hodin, ale pokud bude úspěšná, Jessica může být během několika dní zcela v pořádku.

O pár dní později se vrátí o několik kilo lehčí Jessica na kontrolu do nemocnice. Chase, Foreman i Cameronová jsou nadšení z toho, že se jí vede tak dobře. House dorazí na schůzku s Voglerem a Cuddyovou a navrhne, aby byl propuštěn Chase. Vogler ale řekne Houseovi, ať si vybere na vyhazov radši někoho jiného. Pokud tak neučiní, končí celé jeho oddělení.