Boston Legal

2. Sezóna

2.10 Nedorozumění | Failure to Communicate

Slavný spisovatel Fletcher Stone věnuje přípitek své editorce Gretě, která odchází z firmy. Během řeči se náhle zhroutí a když přijde k sobě, pouze breptá a ve větách používá slova, která nedávají smysl.
V nemocnici se Cuddyová ptá Foremana, kterému diagnostickému oddělení by tento případ doporučil, protože House není ve městě. Fletcher se uhodil do hlavy, což zapříčinilo afázii. Foreman sarkasticky doporučí dalšího neurologa – sám sebe. Cuddyová změkne a dá Foremanovi spis.

Foreman a tým začnou s testy. Fletcher si myslí, že mluví normálně, ale když hledá slova, vybere vždy ta špatná. Také ztratil schopnost psát. Tato neschopnost je nazývána agrafie. Greta přijede do nemocnice a říká doktorům, že Fletcher nezakopnul. On se jednoduše zhroutil.

House a Stacy jedou do Baltimore, aby se připravili na fakturační slyšení. Stacy mu radí, aby nebránil svou legračně účtující praxi. Správce si všimne, že House ohodnotil všechny své případy jeho velmi složité a rozhoduje, že budou muset prozkoumat všechny případy jednotlivě.

Chase a Cameronová se rozčilují, že jsou pod Formanovým vedením. Věří, že trauma způsobilo všechno, ale Foremana zajímá, jestli Fletcher před pádem neprodělal mrtvici. Doktoři připojí Fletchera na EEG, aby nalezli sraženinu, která by se eventuelně mohla přesunout do mozku. Fletcher nemůže dýchat a saturace kyslíkem se snížila. Doktoři volí intubaci.

Při pohledu na rentgen si Foreman všimne tekutiny na plicích. Záchvat by nemohl způsobit obojí – afázii i tekutinu na plicích. Mrtvice nemohla být zaviněná symptomy, ledaže by Fletcher už dříve trpěl abnormálním srdečním rytmem. Chase podává Foremanovi výsledky testů, které ukazují, že Fletcherova moč byla pozitivní na amfetamin, což by nezpůsobilo plicní otok, pokud by ještě něco nekouřil. Fletcher v jedné z jeho knih tvrdí, že se vzdal drog a změnil svůj život. Lže snad?

House se obrací na Wilsona, aby mu sdělil podrobnosti o případu, protože mu volala Cuddyová. Ten mu řekne o výsledcích toxikologie a pacientově vysoké teplotě. House si myslí, že s drogami to nebude mít spojitost. Foreman uvažuje o zánětu mozku a meningitidě. Doporučuje začít léčbu antibiotiky. Cameronová navrhuje autoimunitní chorobu. House volá a ptá se jich, proč mu ještě nezavolali o radu.

Navrhuje antibiotika na meningitidu a zánět mozku. Také požaduje MRI a rodinnou historii pro případ genetické příčiny. Když House zavěsí, Cameronová ironicky podotkne, kdože je tady šéfem. Tým se začíná ptát Fletchera, jeho manželky a editorky na minulost. Chase pošle Fletchera na MRI. Snímek ukáže malý mozkový otok a zjizvení, ale ne v oblasti, které jsou postiženy afázií.

Zpátky v Baltimore, sněhová bouře zpozdila Housův let. Ačkoli si Stacy úmyslně rezervovala pozdější let, aby se Housovi vyhnula, nyní jde za ním.

Chase říká Fletcherovi, že pokud má meningitidu, musí mu udělat lumbální punkci. Foreman má obavy, že pokud ji udělají pacientovi s otokem, může být paralyzován. Cameronová chce vědět, co si myslí House, ale Foreman jí sdělí, že už mu zkoušel volat, ale je nedostupný. Potřebují více informací, a tak Foreman navrhuje prozkoumat Fletcherovo pracoviště i bydliště.

Na letišti pokračuje House v otázkách ohledně Stacyina křížku. Všiml si, že ho nemá, ale ví, že by bez něj nikdy neodešla. Ona mu odmítá odpovědět.

Později v noci Foreman a Chase prohledávají Fletcherovu kancelář a nacházejí pilulky kofeinu a amfetaminy. To souhlasí s Fletcherovým přiznáním. Také najdou Topamax a antikonvulzívum, které mu dokonce není předepsáno. Chase navrhuje prozkoumat i jeho domov, ale Foreman ví, že tam bude i jeho manželka. Chase zajímá, jestli něco skrývá. Zkontrolují tedy i domov, ale nenajdou nic.

V Baltimore House neustále naléhá na Stacy, kde má křížek. Ta mu řekne, ať to nechá běžet. Když si uvědomí, že taková neobvyklost dohání House k šílenství, rozhodne se ho trápit tím, že bude naprosto v klidu. Stacy nakonec vyhrkne, že se s Markem pohádala a rychle odešla z domu. Uvědomuje si, že ji Mark vyhání ze svého života tím, že se hádají o ničem. Cítí se vinná a House ji utěšuje.

Cameronová jde do Fletcherova pokoje. On je v bolestech a drží vidličku. Ona hádá, že má kovovou chuť v ústech. Wilson volá Stacy a chce House. Dá mu vědět, že Fletcher má kovovou příchuť a ledvinové selhání. House volá svému poraženému týmu. Foreman navrhuje znovu provést lumbální punkci, ale House je varuje, že teď to musí být dokonalé. Také tým peskuje, že jsou na Fletchera moc milí. Musí mu vzít i to poslední, co mu zbývá – naději, aby jim konečně řekl pravdu.

Foreman a Chase jdou za Fletcherem a jeho manželkou a vštěpují mu strach. On vše popírá. Cameronová vykonává lumbální punkci. Fletcher se rychle otočí a chce se jí k něčemu přiznat, ale dokáže jen říct : „Nemůžu zabít medvěda! Vzali mi skvrnu!“

Mezitím letiště v Baltimore vydá prohlášení, že žádné letadlo až do dalšího rána neodletí. Stacy, která si rezervovala pokoj v letištním hotelu, zve House, protože s jeho nohou by nemohl spát na židli. V pokoji se House snaží zjistit, jak na tom jejich vztah je. Stacy vysvětluje, že House je jako kari –je drsný a silný jako chilli, ale bez ohledu na to, jak moc ho milujete, stejně spálí vaše ústa. Chvíli se mu budete vyhýbat, ale pak po něm zase začnete toužit. House a Stacy se políbí.

Náhle zazvoní telefon a lékaři informují House, že lumbálka ukázala infekci. Cameronová řekne, že se jí Fletcher pokoušel s něčím svěřit a House se snaží vyřešit význam slov – „medvěd“ a „skvrna.“ Slova, která Fletcher použil mohou ve skutečnosti souviset s těmi, která chtěl původně říct. Také to ale nemusí nic znamenat.

Lékaři hádají slova a Fletcher jim přikyvuje, jestli se významově blíží ke slovu, které původně myslel. Bolest? Mozek? Fletcher přikývne. V Baltimore sedí House sám v opuštěné letištní chodbě. Na stěnu si napsal fráze, které Fletcher řekl, dívá se na ně a hledá význam. Stacy k němu přichází.

House volá doktorům, aby zjistil, co vědí. Cameronová poukazuje na to, že se Fletcher o skvrně už jednou zmínil, a to když byl na MRI. Myslí si, že to říká, jen, když v pokoji není jeho žena. Doktoři vzbudí Cuddyovou, aby Fletcherovu ženu nějak zabavila.

Později ráno hledá Stacy House, aby mu řekla, že jeho letadlo odletí za 20 minut. On ji ale ignoruje a volá do nemocnice, kde je přepojen přímo do pacientova pokoje. Ten znovu opakuje, že mu vzali skvrnu a Foreman říká slova, která nashromáždili.

Když se dostanou až ke slovu mozek, Fletcher přikyvuje. House má teorii – medvěd znamená lední medvěd. Fletcher souhlasí, že je bipolární. To vysvětluje Topamax, riskantní práci a drogy.

House předpokládá, že Fletcher musel skrývat bipolárnost, aby si udržel práci. Když se zamiloval, chtěl znovu žít a byl přinucen se změnit. House zmíní bilaterální cingulotomii, což je chirurgická procedura, která některým lidem pomáhá s poruchami nálad. Jak House mluví, Fletcher tluče do postele. Operace proběhla v pořádku, ale Fletcher se snažil utajit užívání drog a tajný výlet do Jižní Ameriky.

Fletcherovu žena vstoupí do pokoje. Chce vědět, jestli to všechno je pravda. House řekne týmu, ať se podívají na jeho krev pod mikroskopem. Foreman zpozoruje cerebrální malárii. Toho si počítače nevšimly, ale mikroskop ano. Foreman si vyčítá, že si toho nevšimli dříve. Cameronová se ho snaží ujistit, že žijí v elektronickém věku a toto je daň.

Na letišti se House a Stacy připravují k odletu. Diskutují o Fletcherovu případu a dospějí k názoru, že se lidé občas chtějí změnit pro svou lásku, ale někdy to není tak jednoduché. Ale lidé potřebují lásku. Tak co mají dělat?