Boston Legal

3. Sezóna

3.02 Hůl a schopen | Cane & Able

Chlapec Clancy odmítá usnout a myslí si, že „oni“ jsou venku a jdou si pro něj. Zapne si televizi, aby měl aspoň trochu světla v pokoji. Náhle začnou kanály přeskakovat a pokoj se začíná otřásat. Do místnosti vniká oslepující denní světlo. Ráno nachází chlapce jeho otec Todd na trávníku před domem tváří dolů. Na kalhotách má velké množství krve.
House si jde zaběhat. Poté, co opustí dům, ihned se vrátí zpět, protože pociťuje škubání v noze. Odkulhá do nemocnice. Cuddyová a Wilson si toho všimnou, ale House je ignoruje a místo, aby šel po schodech, jede výtahem. Cuddyová si dělá starosti, že je House deprimovaný ze svého posledního případu, a tak se fláká místo toho, aby rehabilitoval. Wilson zdůrazňuje, že House měl u posledního případu velké štěstí. Pořád si myslí, že by mu neměli říct, že kortizol fungoval.

Tým předloží Housovi Clancyho případ. Cameronová teoretizuje, že rektální krvácení a vidiny jsou nejspíše znakem pohlavního zneužívání, protože trauma mohlo vyvolat fantazii. Foreman hbitě poukazuje na to, že na ER nenašel žádný důkaz rektálního natržení, spermatu nebo ochlupení. House si nemyslí, že se jednalo o halucinace, ale že to byly jen noční můry. Zbývá jen zjistit, proč chlapec krvácel z konečníku. V úvahu přichází diagnóza gastrointestinálního problému nebo porucha krvácivosti. Nařídí týmu připravit chlapce na endoskopii.

Chase řízne chlapce do ruky, aby zjistil, jak dlouho bude trvat, než se krvácení zastaví. Sraženina vznikne rychle a bez problémů. Clancy se zeptá, jestli jsou okna zamčená, protože „oni“ vědí, že je v nemocnici. „Oni“ mu totiž implantovali do krku čip, aby ho mohli sledovat. Chase Clancyho štípne do krku kleštěmi a předstírá, že odstranil ten čip. Clancy to ale prokoukl.

Foreman a Chase oznámí, že obě endoskopická vyšetření byla v pořádku. House zajímá, jestli Chase nezvoral test. Později té noci totiž Foreman řekl Housovi, že provedl další test ohledně krvácivosti a trvalo mu 25 minut, než krvácení zastavil. Cameronová rozumně navrhne, že půjde zkontrolovat výsledky do laboratoře. Chase směřuje do Clancyho pokoje, aby provedl nový test. Chlapec tam ale není.

Nachází ho na záchodech. Clancy tvrdí, že potřeboval místnost bez oken, aby mohl odstranit ten čip. Chase vyčistí chlapcův krk od krve a zpozoruje , že něco kovového je v tržné ráně.

Ukáže se, že kov je titan z chirurgického špendlíku, který byl vložený v Clancyho ruce před čtyřmi roky. House si myslí, že se malý kousek odlomil a dostal se pryč. Chase nemůže uvěřit, že se titan mohl zlomit. Dokonce i když by to nějak plulo v krvi, jak to mohlo skončit až v krku? House mnohem více zajímá skutečnost, že se Clancy řízl vzadu do krku a přitom nevykrvácel. Případ se změnil ze žádného krvácení až k neustálému krvácení a pak zase je vše v pořádku.

Tým vykonává další krevní test. Jeho matka Stephanie se zajímá, jestli je vše jen v jeho mysli, protože pátral po sledovacím zařízení.

Cameronová přijímá složku vracejícího se pacienta a je omráčená, když zjistí, že se jedná o Richarda McNeila. Je to právě ten paralyzovaný pacient, kterého House nemohl vyléčit. McNeil nebyl schopen chodit. Byl postižen Addisonovou chorobou a kortizol rázem zapnul jeho mozek jako spínač. Cuddyová vchází a je zděšena, když uvidí, že pacient, kterého tak moc chtěla před Housem schovat, je na veřejnosti a vidí jej Cameronová.

Při vyšetření dostane Clancy záchvat a je u něj objeven plicní otok. Doktorům se ho podaří oživit. Stabilizují jej, ale pořád má vysoký krevní tlak. Foreman zjistí, že má Clancy krevní onemocnění zvané von Willebrandova choroba. Doktoři jsou bezradní rozporuplnými výsledky testů. Cameronovou zajímá, jestli to má nějakou souvislost s vysokým krevním tlakem. Hypertenzní krize mohla aktivovat srážlivostní faktory.

Je prováděno další vyšetření, aby identifikovalo problémy v chlapcově srdci, ale echo nic neodhalí. House je odhodlaný najít aspoň něco, trvá na tom, že malá část srdce nebude bít se zbytkem. House chce, aby mu tým přinesl vzorek myocysty, která netluče.

Cuddyová říká Housovi, že chce udělat PET scan jeho mozku, aby zjistila, jestli jeho stoupající bolesti v noze jsou pozitivní nebo negativní. House ji ujistí, že kdyby si myslel, že se jeho bolest v noze zhoršuje, udělal by něco, aby tomu zabránil.

Chase srovnal Clancyho DNA s DNA odebranou ze srdce. Neshoduje se. House neví, co na to říct. Cameronovou zajímá, jestli je cizí DNA jen v srdci a navrhuje nasadit chlapci protein z jiné DNA a prohnat jej skrz celé tělo. To ukáže, jestli se cizí DNA nachází i v jiných částech těla.

Tak je proveden PET scan a odhalí shluk zasažených buněk v kostní dřeni ve stehně. Taktéž je cizí DNA objevena v srdci a v levém oku. Jelikož se nevyskytuje v mozku, znamená to, že problém není neurologický. Buňky budou odstraněny ze zasažených oblastí pomocí operace. Normální tkáň by měla nahradit odstraněnou a Clancy by se měl uzdravit.

Wilson najde House v kanceláři a hodí mu tubu Vicodinu. Ptá se ho, když si je jistý, že je jeho noha v pořádku, tak proč si nevezme pilulky a nezačne s rehabilitací. Dodá, že House nemívá pořád pravdu. Později House běží na pásu, ale viditelně ho trápí bolest v noze. Aby ji překonal, vezme si pár Vicodinů a pokračuje v běhu.

Clancy spí, když náhle do pokoje začíná pronikat denní světlo. Clancy pluje ve vzduchu nad postelí. Ve skutečnosti však má záchvat. Chase spěchá do pokoje a vidí, jak s sebou chlapec divoce škube.

Dalšího rána oznamuje Foreman, že halucinace a záchvaty signalizují problémy ve spánkovém laloku. Značení nejspíš neproniklo krevní mozkovou bariérou, tudíž se vyšetření na cizí DNA musí znovu provést a to přímo v mozku. Vyšetření je čisté. House zajímá, jestli je možné, že tam něco přece jen je, ale na snímku se to neukázalo. Strukturu mozku totiž tvoří jiné proteiny. House odchází do své kanceláře, aby si vše v klidu promyslel.

Po mnoha úvahách House vzkazuje týmu, aby Clancyho poslali domů. Jestliže odstranili zasažené buňky a mozek byl čistý, není nic, co by dál mohli udělat. Cuddyová dohoní House v garáži a chce vědět, proč se vzdává Clancyho případu. House prokoukne, že se za tím zájmem o Clancyho skrývá i něco víc a ptá se Cuddyové se skrývá. Cuddyová připouští, že House měl v případě McNeila pravdu. Jedna dávka kortizolu ho vyléčila. House přemýšlí, co to znamená, když mu to řekla. Nejdřív ho nechala, ať si myslí, že poslední případ zpackal a teď mu to jen tak řekne!

House chodí v kanceláři sem a tam a ptá se týmu, jak může člověk přijít ke dvěma sadám DNA. Dozvídá se, že Stephanie otěhotněla in vitro a Clancy mohl mít dvojče. Embrya byly dvě a Clancy by teoreticky mohl být 2 lidé v jednom.Tento jev se nazývá chimérismus. Nyní zbývá vyjmout druhou DNA a to i z mozku.

House věří, že cizí DNA způsobila vize a tak chce vyvolat halucinace během operace mozku. To způsobí, že se druhá DNA rozsvítí a může být odstraněna. Plán funguje dokonale.

House jde za Wilsonem se škodolibou radostí. Řekne mu, že ví, co na něj s Cuddyovou přichystali. Když se House vrátí domů, vytáhne ze skříně hůl a znovu s její pomocí začne chodit.