Boston Legal

3. Sezóna

3.03 Informovaný souhlas | Informed Consent

Nezávislému vědci jménem Ezra Powell se udělá nevolno. Začíná se potit a nemůže dýchat. Následně se zhroutí na zem.
Následující den se House dokulhá do kanceláře s holí v ruce. Vysvětluje týmu podrobnosti posledního případu. Ti by ale raději mluvili o jeho holi, ale House ignoruje každou zmínku o ní. Žádá je, aby se soustředili na Ezru, který nemůže dýchat. Chase a Foreman okamžitě poznali Ezrovo jméno z věhlasného výzkumu. Chase se dočítá ve složce, že Ezra nemůže dýchat, protože jeho plíce jsou plné tekutiny. Domnívá se, že se jedná o amyloidózu. House by pacienta nejraději podrobil zátěžovému testu, aby zjistil, zda je problém v srdci nebo v plicích.

Doktoři podrobí Ezru testu, ale on není dostatečně rychlý, aby byly získány opravdové výsledky. Když na něj čekají, diskutují doktoři o návratu Housovy bolesti a o tom, co to pro ně znamená. Cameronovou zajímá, jestli existuje nějaký způsob, jak by mu mohli pomoct. Dříve než můžou pokračovat, se u Ezry objevují potíže s dýcháním. Bohužel se jeho srdeční tep nevyšplhal nad 90 tepů, což je pro test nutné. House navrhne, ať odvedou tekutinu z plic a vykonají test znovu.

Cameronové se nedaří zvýšit jeho tep ani po odčerpání vody z plic. Prostě je příliš starý a slabý. House mu do krevního oběhu vstříkne epinefrin, čímž způsobí vzrůst tepu až na 130. Jelikož se nic neobjeví na EKG, znamená to, že problém není v srdci. House odejde z místnosti a Cameronová stabilizuje tepovou frekvenci. Ezra ji žádá, ať všeho nechá. Chce zemřít.

Cameronová informuje tým o jeho přání. House a Foreman jsou proti eutanazii a diskutují, co dál dělat. Náhle se ozvou všem pagery. Utíkají do Ezrova pokoje, kde najdou ošetřovatelku, jak mu pomáhá zpět do postele. Našla ho pověšeného z postele s hadičkami kolem krku. Ezra odmítá podrobit se dalším testům. House ho nutí do dalšího testu, ale Foreman a Cameronová ho zastaví. House tedy mluví do detailů o tom, jak se Ezrovy plíce začnou plnit tekutinou, ale s ním to ani nehne. House ho žádá o jeden den. Jestli do 24 hodin nenajde řešení problému, pomůže mu zemřít.

Doktoři ihned začnou se všemi možnými testy. Cameronová testuje Ezrovu laboratoř na toxiny. Další ráno se House zastaví za týmem v laboratoři a vidí, že pracovali celou noc. Ihned si všimne mnoha magnetonových pásek. Cameronová vysvětluje, že si Ezra natáčel v laboratoři poznámky. House zajímá, jestli to náhodou není proto, že ztratil paměť. Nařídí vyšetření MRI, aby viděl, jestli problém není v mozku.

Celý den už uplynul a tým nepřišel s ničím novým. House Ezrovi lže o tom, že biopsie kostní dřeně odhalila vícenásobný myelom. Budou tedy potřebovat odebrat vzorek krve, aby mohli začít s léčbou. Ale Ezra to prohlédne. Ví, že všechny testy byly negativní. House škemrá o více času, ale Ezra to odmítá. Není nic, co by tým mohl udělat.

House několik hodin hluboce přemýšlí. Nakonec vezme kožené pouzdro ze stolu a směřuje do Ezrova pokoje. Tým ho zmateně následuje. House otevře pouzdro a vytáhne injekční stříkačku s ampulí a požádá tým, aby opustili místnost. Chce se ujistit, že je někdo uvidí v jiné části nemocnice. Foreman mu zastoupí cestu, ale House mu přikáže odejít. Cameronová je v slzách. Chase zatáhne žaluzie. House vstříkne Ezrovi látku a ten upadá do kómatu. House rychle uchopí záchranný vozík a žádá Chase o pomoc. Použije laryngoskop k intubaci Ezry, a tak mohou pokračovat v dalších testech.

House zkoumá pacientovo MRI a všimne si zjizvení na plicích. To by mohlo spolu se špatnou kostní dření ukazovat na lupus. Foreman oznámí, že IVIG zhoršilo Ezrův stav, což lupus vylučuje. House řekne Cameronové, ať se vrátí do Ezrovy laboratoře a najde lednové číslo Massachusettského lékařského deníku z roku 1967. Je tam něco, co by ji mohlo zajímat. Mezitím Chase provádí biopsii plic a zjišťuje, že výsledky jsou negativní.

Cameronová si přečte zmiňovaný článek a dozvídá se, že Ezra jednou infikoval novorozené děti radioaktivní látkou jen aby zjistil, zda mají uretrální reflux. House si je jistý, že Ezrův experiment, který vykonal bez jakéhokoli souhlasu, odráží to, co on dělá právě teď. Jestliže si ho Cameronová bude méně vážit, více jim pomůže.

Ezra zkolabuje, když tým skončí s operací. Jeho pravá plíce vypověděla funkci, a tak House vytvoří řez v hrudi, aby zmenšil tlak. Všimne si, že Ezra reaguje na bolestivé podněty na levé části těla, ale ne na pravé. Potřebují ho probudit z kómatu, aby spustili test na senzomotorické potenciály.

House uvažuje o Ezrově nedostatku citu a objedná biopsii kůže. Podezřívá Kawasakiho onemocnění, lymfom nebo sarkoidózu. Test vzorku kůže vyloučí sarkoidózu, tak se další možností stává amyloidóza. Tým nesouhlasí, protože by se to ukázalo i v jeho srdci. House se nedá odradit a Chase provede test. Výsledky ukáží pokles krevních destiček. Dobrou zprávou je, že House měl pravdu. Špatnou je, že se jedná o protein typu AA.

House informuje Ezru o tom, že má amyloidózu s podtypem AA, který je smrtelný. Ezra mu gratuluje k úspěšné diagnóze.

Následujícího rána informuje Cuddyová House, že Ezra v noci zemřel. Sestra zaznamenala, že ještě v 1:00 byl stabilní, ale jeho dýchání se náhle zastavilo v 1:30. Cuddyová se ptá House, jestli o tom něco neví. House odpoví, jestli by chtěla vědět pravdu.