Boston Legal

3. Sezóna

3.07 Syn chlapa v komatu | Son of Coma Guy

House, toužící po soukromí, obědvá v pokoji Gabea – pacienta ve vegetativním stavu. Wilson je rozčilený kvůli setkání s Tritterem a najde ho tu. House si víc stará o to, aby se jejich výpovědi shodovaly. Do místnosti vchází Gibeův syn Kyle a je překvapen, když vidí dva doktory jíst oběd v pokoji svého otce.
House hodí Kylovi pytlík chipsů, ale ten ho zasáhne do hrudi a spadne na zem. House se postaví a pohne do strany. Zmizí tak z Kylova zorného pole. Když se před ním objeví, chlapec je vylekaný. House vysvětlí, že ho již v minulosti sledoval a myslí si, že trpí akinetopsií. Nevidí věci, když se hýbají. Tato porucha je doprovázená záchvaty. Kyle zkolabuje a jeden dostává.

Později Chase a Cameronová Kyla vyšetřují. Ptají se na anamnézu. Kyle říká, že jeho otec neměl rád rodinu z matčiny strany. Teď, když matka zemřela, nemá Kyle ponětí, jak je kontaktovat. Gabe je jedináček a jeho rodiče jsou mrtví. Chase objeví v Kylově batohu plno lahví od vína.

Kyle tvrdí, že jeho předešlá CT byla bez nálezů. House studuje Gabeovo EEG. Jak otec, tak syn vykazují kortikální záchvaty. Poté zažádá o test DNA a prohlídku Kylova domu. Foreman a Cameronová pracují v laboratoři, zatímco se Chase vrací z obhlídky. Našel jen postel a nějaké kondomy.

Test na adrenomyeloneuropatii vyjde negativní. House chce další DNA testy, tentokrát na Ubverricht-Lundborga a Laforovu chorobu. Je odhodlaný najít důkaz o dědičnosti Kylova stavu. Foreman a Cameronová jsou s Kylem a vyptávají se ho na jeho životní styl. Říká, že je samotář a pracuje z domu. Kromě občasné donášky pizzy k němu nikdo nechodí. Svého otce v nemocnici vidívá častěji než kohokoli jiného. Cameronová si všimne modřin a otoku kolem Kylova žaludku a má podezření, že mu selhávají játra. Kyle začne vykašlávat krev.

Tým hlásí Housovi, že Kyle je v bezvědomí a upadá do komatu. Ten jim nařídí přestat s veškerou léčbou, protože protizáchvatové léky, které podávají, by Kylova poškozená játra mohly dostat do kritického stavu. Foreman připojí Kyla na dialýzu. Potřebovali by před dalším krokem lepší anamnézu.

House vede tým do nemocniční lékárny a bere dávku L-dopa. Doktoři nemůžou uvěřit, že by House chtěl probrat Gabea z vegetativního stavu. House se chystá aplikovat směs léků do Gabeovy kapačky, když se objeví Cuddyová a chce po něm, aby přestal. House pokračuje a injekci vyprázdní. Gabe se okamžitě v posteli posadí a dožaduje se steaku.

Poté, co zkontroluje Gabeovy reakce, je Cuddyová ohromena, jak moc je při smyslech. Gabe popře jakékoliv záchvaty v historii obou rodin a zeptá se, jak dlouho byl v nemocnici. Zdá se, že Gabeovy vnitřní hodiny nepřestaly jít celých 10 let, co byl mimo.

Na cestě do kantýny pro Gabeův steak House zastaví Wilson, který se ho ptá, zda opravdu vzbudil pacienta z desetiletého vegetativního stavu. House se s radostí doznává. Nejpodivnější na prvním rozhovoru s Gabem se ale zdá, že neprojevil žádné emoce, když se dověděl o Kylově stavu. Wilson přemítá, zda by nemohlo jít o dysfunkci mozku, ale House zajímá, jestli třeba jen nemá svého syna rád.

Tritter jde za Cameronovou, aby ji vyslechl. Cameronová House brání, ale přestane, když jí Tritter poví, že House přehodil všechnu zodpovědnost na Wilsona. Toho si nebyla vědoma a Tritter toho využije, aby vyzvídal víc. Ozve se pager Cameronové a ona ve spěchu odchází. Byla zavolána Chasem a Foremanem, kteří chtějí vědět, co řekla Tritterovi. House vchází, aby informoval o Kylovi, kterému nepodávají žádné léky, kromě antibiotik. Zatímco jeho játra se drží, on pomalu upadá do komatu.

Cuddyová dává Gabeovi civilní oblečení a říká mu, že až léky vyprchají, upadne zase do vegetativního stavu. House na něj tlačí ohledně Kylea, ale Gabe je spíše překvapen tím, že mu nehodlal říct, že léky přestanou působit. Trvá na tom, že nebude mrhat časem v nemocnici, když bude vzhůru jen jeden den. Chce si zajít na sendvič na jedno místo, které zná v Atlantic City.

House požádá Wilsona o jeho auto a nějaké peníze, aby mohl vzít Gabea výměnou za informace o Kylovi do Atlantic City. Protože má Wilson o svoje auto obavy, jede s nimi. Gabe řídí. Zastaví se v obchodě pro svačinu a Gabe se zmiňuje, že je alergický na bobuloviny. House ho vyslýchá ohledně míst, kde žil a která navštívil. Gabe přijde s novým pravidlem: za každou zodpovězenou otázku musí House také na jednu odpovědět.

V Princetonu mezitím doktoři prohlíží Kyla a diskutují Tritterovo tažení proti Housovi. Cameronové nepřipadá pravděpodobné, že by House ukradl Wilsonův bloček, aby zfalšoval předpisy, protože by nikdy svého přítele nevystavil riziku. Foreman překvapený naivitou Cameronové tvrdí, že závislý udělá cokoli musí, aby dostal, co potřebuje.

Na výletě si House s Gabem vyměňují rychlostí blesku otázky. Gabe chce vědět o Housových minulých láskách. House zase o společnosti a továrně, které Gabe vlastnil. House přiznává, že byl zamilovaný do právničky. Gabe odpovídá, že vlastnil společnost na výrobu luxusních lodí. Kyle jako malý kluk běhával po továrně. House si myslí, že dostal svoji odpověď. Rtuť v barvě, kterou společnost používala, poznamenala Kylův centrální nervový systém, což vysvětluje záchvaty. Za normálních okolností játra rtuť z krve filtrují. Když se Kylova játra poškodila vlivem nadměrné konzumace vína, rtuť začala znovu jeho tělem kolovat.

House zavolá do nemocnice a nařídí týmu, aby otestoval Kylovu krev kvůli otravě rtutí. Zatímco čekají na výsledky, měli by začít chelovat těžké kovy z krevního řečiště. V tu samou dobu Tritter vyslýchá Chase kvůli předpisu, který v minulosti pro House napsal. Tritter si myslí, že to dostal Chase příkazem a teď musí policii lhát.

V Atlantic City Gabe zjišťuje, že obchod se sendviči, který hledá, už neexistuje. Wilson navrhuje, aby zamířili zpět do nemocnice, kde může Gabe strávit nějaký čas se svým synem, než se jeho stav zhorší. Gabe má ale větší zájem o sendvič. Wilson se ho zeptá, proč svého syna nemá rád. Gabe je nesvůj a chce se ubytovat v hotelu s kasinem.

House opět rozjede s Gabem hru na otázky a Wilson se do ní vloží s vlastním dotazem. Proč House ukradl jeho bloček s předpisy a ne někoho jiného? Wilson ví, že důvodem je Housova záliba v testování toho, jak daleko může v přátelství zajít. Když se přátelství rozpadne, může prohlásit, že všechny vztahy jsou podmíněné. Tohle mu dovoluje izolovat se od lidí.

House přijme telefonát od Foremana. Kylův krevní tlak klesá a test na otravu rtutí se vrátil negativní. To jsou špatné zprávy. House žádá o echo. Když zavěsí, chce po Gabovi vědět, na co všichni jeho příbuzní zemřeli. Při procházení členů rodiny požádá Gabe Wilsona, aby mu hodil sodu. Nechytí ji. Odrazí se od něj a spadne na podlahu, což je prakticky stejný scénář jako u Kyla. Gabeovy léky vyprchávají.

V nemocnici si Tritter jde popovídat s Foremanem. Foreman se jasně vyjádří, že House je idiot, ale také si myslí, že má House opravdu bolesti. Nemyslí si, že by o množství tablet na její utišení měla rozhodovat vláda. Tritter odpoví, že jako policista se naučil, že každý lže. To Foremana zaskočí.

V Atlantic City se Gabe ptá House, proč se stal doktorem, když tolik nenávidí lidi. House vypráví příběh o tom, jak byl ve 14 letech v Japonsku. Jeho spolužák se zranil, když lezli po skalách, a House ho přivedl do nemocnice. Při vstupu prošli kolem uklízeče. Kamarád dostal infekci a doktoři si nevěděli rady. Zavolali uklízeče, který byl ve skutečnosti doktor a Burak – japonský nedotknutelný, jehož předci byli vrahové a vykradači hrobů. Protože měl tento muž vždy pravdu ohledně pacientů, museli mu naslouchat, i když s ním nechtěli mít nic společného.

Gabe si vzpomene na noc, kdy shořel jeho dům a jeho žena zemřela. Kyle si v krbu dělal popcorn a vyhodil ven uhlík. Oheň se rychle rozšířil. Když Wilson řekne Gabeovi, že se v něm zklamal, Gabe rozzlobeně zareaguje. Vyskočí z křesla a křičí, že nemohl zachránit svoji ženu a teď nemůže zachránit ani syna.

House se vrací k momentu, kdy Gabe popisoval, že si Kyle stěžoval, že je tác s popcornem těžký. Zeptá se na další dva příbuzné, kteří zemřeli při nehodě, a dozví se, že se obě odehrály v noci. House má svoji odpověď – roztřepená červená vlákna, což je dědičný stav, který vede ke svalové slabosti a špatnému nočnímu vidění. Postižení lidé se zdají nemotorní a nedbalí. Kylova játra dostala zabrat pouze kvůli nadměrné spotřebě alkoholu kvůli jeho depresi. House zavolá Foremanovi, aby provedl test DNA. Dozvídá se, že Kyle má vážnou kardiomyopatii. V každém případě umírá.

House se o novinky podělí s Gabem. Po dlouhém přemýšlení Gabe prohlásí, že chce Kylovi dát svoje srdce. Wilson se mu to snaží vymluvit, protože jednoho dne můžou přijít na způsob, jak ho z vegetativního stavu dostat natrvalo. Ale Gabe je neoblomný. Caddyová to odmítá povolit. House řekne Wilsonovi, aby opustil místnost. Představí Gabeovi několik možností. Léky jsou nejjednodušší, ale u oběšení je nejméně šance poškození srdce.

Protože se do Princetonu nedostanou včas, Gabe se rozhoduje pro uškrcení. Wilson neobratně v kasinu flirtuje se vdanou ženou. Pak viditelně přistoupí k člověku, který vypadá jako House, a ptá se ho, jestli se k nim přidá. Žena je vezme na vědomí a odchází. To jim dá alibi, zatímco se Gabe bude zabíjet.

House s Wilsonem sedí na chodbě a z místnosti uslyší ránu. Wilson zařídí helikoptéru, která převeze rychle Gabea do Princetonu. Kyle a tělo jeho otce vjíždí na sál a transplantace srdce je úspěšná.

House potká Wilsona u bankomatu, jak se snaží vybrat peníze, ale má nějaký problém. Zavolá do své banky a dozví se, že jeho konto bylo zmrazeno kvůli policejnímu vyšetřování. House ho ujišťuje, že si jeho peníze nemohou nechat věčně. Wilson ví, že si peníze nechají, než bude souhlasit s podražením House.