Boston Legal

3. Sezóna

3.19 Pozor na věk | Act Your Age

Osmiletému chlapci Jasperovi ve školní družině začne téct krev z nosu. Jeho táta Deran přijede a dozvídá se, že se pral. Učitelka je znepokojená, protože chlapec krvácí už 10 minut, ale otec dodá, že to není poprvé, co krvácí z nosu. Deran se pak otočí, aby se podíval na dceru Lucy, ale uvidí, jak se svíjí na zemi a sotva popadá dech.
Později Cuddyová seznamuje House a Lucyiným případem a prohlašuje, že dívka má konstritivní perikartitidu, která se obvykle objevuje u mnohem starších lidí. Dívka je na operaci. House hodí složku po svém týmu a říká jim, ať ji vyšetří na sarkoidózu, amyloidózu a hemochromatózu. Pak odchází domů.

Foreman a Cameronová zůstali vzhůru celou noc a dělali testy. Když House přišel, oznámili mu, že byly všechny negativní. Chase se šel domů vyspat, protože tušil, jak testy dopadnou. Ráno přišel se zprávou z patologie. V osrdečníku Lucy byly nalezeny granulomy, což ukazuje na plísňovou infekci. House nařizuje Chaseovi a Cameronové ať udělají biopsii lymfatických uzlin.

Chase a Cameronová začínají s biopsií. Během procedury Deran prozradí, že jejich matka minulý rok zemřela, protože měla nádor na mozku. Jasper začíná flirtovat s Cameronovou. Lucy žádá svého králíčka, ale když jí ho Cameronová dává, nemůže jej uchopit. Odvětí, že neví, kterého si má vzít.

Cameronová říká Housovi, že vyšetření štěrbinovou lampou ukázalo oteklou přední komoru. To je znak intraokulárního zánětlivého onemocnění. Chase oznamuje, že biopsie uzliny byla čistá. Foreman říká, že oční problémy a srdeční problémy ukazují, že se jedná o autoimunitní chorobu. House se zeptá, jestli má Lucy poškrábaná kolena, protože většina šestiletých dětí si ráda hraje venku. Mají otlučená kolena, protože bourají na kolech, padají ze stromu.Ale Lucy si venku nehraje ráda. Není to proto, že ji bolí klouby?

Foreman oznamuje otci, že jeho dcera trpí juvenilní revmatoidní artritidou. Naštěstí to doktoři odchytli včas, takže je šance na úplné vyléčení velmi vysoká. Lucy se posadí na postel. Její levé oční víčko a levá strana jejích úst poklesává. Foreman v tom poznává mrtvici.

Mrtvice byla způsobena krevní sraženinou ve střední mozkové arterii. Cameronová jako vysvětlení předkládá polycythemii, protože je dívka dehydratovaná je její krev hustá. House si uvědomí, že hustá krev by vysvětlila mrtvici i autoimunitní chorobu. Nedostatek kyslíku by způsobil nadprodukci červených krvinek, které zahustí krev. House pošle Chase a Cameronovou, aby zkontrolovali domov pro možné příčiny způsobené prostředím. Cameronová se zlobí, že je House úmyslně trestá, když chce, aby tam šli společně. House říká, že s radostí jednoho z nich propustí, pokud spolu nebudou vycházet.

Když Chase s Cameronovou odcházejí z nemocnice prohlédnout si dům, přiběhne za nimi Jasper a dá Cameronové kytici. Ukradl ji rodině s novorozencem. Cameronová si vezme jeden kvítek, políbí Jaspera na tvář a pošle ho zpět. Foreman mezitím odebírá Lucy krev, aby ulevil jejímu tělu, které je krví doslova přeplněno. Sníží se tak pravděpodobnost další mrtvice.

Při prohlídce domu Chase nachází mnoho dopisů ze školy ohledně chování Jaspera. Cameronová prohlíží dívčin pokoj, který je přímo nad garáží a nachází průduchy pod postelí. Společně zkontrolují vnitřní stranu a najdou dětské tričko zašpiněné od krve.

Cameronová říká týmu, že podezřívá otce, že Lucy zneužívá. House je naštvaný hlavně proto, že to buď bude symptom, nebo to bude nepodstatné. Tak jako tak, ztratí půl dne zjišťováním pravdy. Foreman ukazuje Deranovi tričko s krví a na rovinu se ho zeptá, jestli svou dceru zneužívá. Ten to rozzlobeně popírá a Foreman mu dává na výběr ze dvou možností. Buď bude souhlasit s celkovou prohlídkou Lucy, nebo nemocnice zavolá sociálku, která ho stejně přinutí, aby souhlasil s prohlídkou.

Cameronová vykoná důkladnou lékařskou prohlídku, včetně vaginálního vyšetření. K jejímu úžasu nalézá jizvy po pořezání na dívčiných genitáliích. Některé se už téměř zhojily, jiné jsou čerstvé. Nicméně, řezy nejsou dostatečně hluboké na to, aby bylo tričko tak moc zkrvavené. Foreman se zajímá o to, zda krev na tričku vůbec patří Lucy.

Tak je krev podrobena testům a je zjištěno, že obsahuje buňky děložní sliznice. Další test jasně ukázal, že krev na tričku patří Lucy. Z toho vyplývá, že šestiletá Lucy už menstruuje a začíná u ní puberta. Cameronová vysvětluje diagnózu ohromenému Deranovi. Nadměrná produkce pohlavních hormonů zmátla reprodukční systém a ten začal fungovat předčasně.

Tým předpokládá, že adenom hypofýzy zmátl dívčiny hormony. House říká týmu, ať se soustředí na hledání nádoru v jejím mozku. Jestli nebude tam, pravděpodobně bude v reprodukčním traktu. Začnou tedy odshora a budou postupovat dolů. Cameronová namítá, že potíže mohou být způsobeny hormonálními přísadami v kuřecích prstech nebo v mléce, a proto se chystá zkontrolovat Lucy hladinu estrogenu. Vyšetření MRI odhalí nádor na levém vaječníku.

Ustaraný Wilson přijde za Housem. Pozval Cuddyovou do divadla na přestavení. Cuddyová mu poslala květiny s poděkováním a kartou se vzkazem, že by si to měli brzy zopakovat. Wilson zpanikaří, že měl House pravdu. Muži a ženy nemohou být přáteli a nikdo nepřijme pozvání do divadla jen tak. Poté, co Wilson uteče pryč, se House usmívá na Cuddyovou a říká jí, že poslal Wilsonovi nějaké květiny.

Jasper narazil na Cameronovou na chodbě a ptá se jí, jestli je Chase jejím přítelem. Jestli není, Jasper by jím chtěl být. Cameronová jej odvádí zpět k otci a Jasper jí sáhne na zadek.

Foreman a Chase provádějí Lucy biopsii, když ta náhle zkolabuje. Foremanovi se ji podaří oživit. Biopsie ukázala, že předpokládaný nádor je ve skutečnosti benigní cysta. Cameronová má škodolibou radost, že její podezření ohledně životního prostředí musí být správné.

Té noci si Cameronová a Chase dávají kávu a on ji něžně uchopí za ruku a říká jí, že k němu přece musí něco cítit. Náhle přibíhá Jasper a křičí, že Chase zabije, jestli se jí ještě jednou dotkne. Poté ho povalí na zem a kousne. Doktoři volají House, aby mu sdělili, co se stalo. House si uvědomí, že se Jasper neovládá a příčinou mohou být hormony, stejně jako v případě jeho sestry.

Testy prokáží, že hodnota testosteronu je 100x vyšší, než jaká by měla být. Tým nenašel žádné nádory v jeho těle. Chase si myslí, že by to mohlo být genetické. Mozkový nádor zabil jejich matku, tak možná ho děti mají také. Když Foreman bere krev Jasperovi, Lucy začíná plakat a stěžuje si, že ji bolí břicho. Další vyšetření MRI odhalilo cystu ve slinivce, dvě další v ledvinách a jednu v jejích plicích. Před 48 hodinami tam nebyly.

Chase zjistil, že i jejich matka byla dokonale zdravá předtím, než dostala rakovinu. Genetické příčiny i vliv prostředí jsou zamítnuty. Cameronová říká, že už vyloučili všechny možnosti. Operace mozku je jediné řešení.

Cameronová diskutuje s otcem o důležitosti operace. Objevuje se i House a pokusí se potopit snažení Cameronové argumentováním, že ještě nevědí, co se opravdu přihodilo. Cameronová říká, že příčiny způsobené prostředím vyloučili, ale zbývá ještě jedna možnost a to taková, že navštěvují stejnou družinu. Deran ale řekl, že žádné další děti nejsou nemocné. Podepíše formulář se souhlasem k operaci. House se ho zeptá, jak může vědět, že další děti nejsou nemocné, když byl celé čtyři dny v nemocnici.

House tedy navštíví školu a obviňuje dohlížející učitelku Janie, že randí s Deranem. Ta to připouští, ale zdůrazní, že nikdy nebyla u nich doma. House na ni upřel pohled a všiml si červené vyrážky na jejím horním rtu. Sdělila mu, že byla přes oběd na voskové depilaci. House volá do nemocnice a sděluje týmu, že příčinou všeho je Deran.

House se vrací do nemocnice a konfrontuje Derana, který říká, že Janie je o hodně mladší, a proto používá krém na erekci, aby jí stačil. House jej upozorní, že tyto krémy jsou napěchované testosteronem. Pokaždé, když objal své děti, dal jim dávku testosteronu, který vylučovala jeho kůže. Pokud přestane používat krém, Lucy i Jasper budou v pořádku.

Wilson přijde večer za Housem do kanceláře a svěří se mu, že neví, co říct Cuddyové ohledně svých citů. Wilson se zajímá, jestli má cenu zkusit to. Rozhodne se vletět k ní do ordinace a beze slova ji políbit. House jej podpoří v jeho úmyslu. Wilson odchází a v minutě je zpátky u House. Je vztekem celý bez sebe, protože by ho to House nechal provést. Ví totiž, že to House poslal ty květiny.

House a Cuddyová sledují, jak Deran odchází s Lucy a Jasperem z nemocnice. Cuddyová naříká nad tím, že tolik lidí a tolik dramat se děje ve snaze najít někoho, kdo stejně většinou není ten pravý. House se na ni podívá a zmíní se, že má dva lístky do divadla.