Boston Legal

3. Sezóna

3.21 Rodina | Family

Desetiletý Matty i jeho matka Claudia si oblékají sterilní nemocniční oděv s latexovými rukavicemi. Připravují se tak na návštěvu staršího bratra Nicka, který právě absolvoval dávku chemoterapie kvůli leukémii. Když však vstoupí do Nickova pokoje, Matty je jak opařený, když svého nemocného bratra uvidí. Wilson jej odvede na jeho vlastní proceduru – Matty totiž daruje kostní dřeň bratrovi. Když Wilson začne diskutovat o závažnosti operace, Matty kýchne. Transplantace je odložena, dokud se nebude vědět, co je s Mattym.
Tým začíná shromažďovat informace k případu. Matty má zvětšenou slezinu a horečku. I kdyby to byla jenom rýma, transplantát kostí dřeně by mohl Nicka zabít. Jelikož je rodina černošského původu, je skoro nemožné najít dalšího vhodného dárce. House navrhuje zhoršit Mattymu zdravotní stav, aby infekce převládala a bylo snadnější ji rozpoznat. Foreman nesouhlasí a navrhuje zkontrolovat domácnost, protože infekce bude určitě způsobena životním prostředím.

Foreman a Chase zkoumají chlapcův domov. Foreman je stále ještě otřesen smrtí jeho poslední pacientky a ptá se Chase na radu, jak se má přes spackanou diagnózu přenést. Chase mu odpoví, že časem na to zapomene. Foreman argumentuje, že Chase byl mimo ze smrti svého otce, když mu nešťastnou náhodou zemřela pacientka, zatímco on udělal rozhodnutí, které ji zabilo. Chase mezitím uvidí zrezivělé vodní čerpadlo vzadu na dvorku a bere vzorek vody. Napil se snad chlapec po baseballu?

V nemocnici se na to doktoři Mattyho ptají. Zjistí, že minulý rok se jednou napil, ale voda byla tak odporná, že už ji nikdy znovu neochutnal. Zároveň přizná, že jej bolí šourek. House to vidí jako pozitivní zprávu, protože jen velmi málo infekcí způsobují oteklá varlata. Nařídí rozbor moči pro případ, že by se jednalo o E.Coli, klebsiellu, TBC nebo brucelu. Také chce krevní testy na enteroviry a adenobviry.

Testy se vrátí negativní a Chase se obává, že jsou na špatné stopě. Pátráním po infekci způsobili, že je Matty ještě víc nemocný a možná pomohli rozšířit nákazu až do srdce. Chase a Cameronová provádějí echo-test a objeví vegetaci na mitrální chlopni. Léčba antibiotiky bude vyžadovat nejméně měsíc. Bohužel Nick má přibližně čtyři dny života. House navrhuje co nejrychleji chlopeň odoperovat, ale Chase si myslí, že se chlapec nedokáže rychle uzdravit. Foreman věří, že antibiotika zaberou a že Matty nebude potřebovat otevřenou operaci srdce. House rozhoduje, že operace proběhne. Vyjmou kostní dřeň, povaří v cílených antibiotikách a voperují ji Nickovi. Foreman je znepokojen tímto záměrem a oznamuje, že to půjde říct Cuddyové.

Poté, co Cuddyová vyslechne různé argumenty, řekne Wilsonovi, ať to oznámí rodičům, nechť se rozhodnou. Poté se zeptá House, proč nechal Foremana zajít až tak daleko. Ten vysvětlí, že to pro něj bude dobré, protože se mu zdá, že je poslední dobou nějaký zamrzlý a nedokáže se rozhodnout. Někteří velcí sportovci také ztratili sebedůvěru a začali kazit. House zamýšlí dát Foremanovi čtyři dny na to, aby se sebral, jinak ho vyhodí.

Wilson rozebírá léčbu s rodinou. Kvůli náhradě chlopně bude Matty do konce života brát antikolagulanty, aby nevznikla sraženina. Baseball si už ale nikdy nezahraje. Když se Wilsona zeptají, co jim doporučuje, poradí jim, aby chránili celou rodinu a souhlasili s operací. Tak se i stane a operace proběhne.

V noci Wilson vzbudí House, aby mu oznámil, že provedl biopsii vyjmuté chlopně a zjistil, že to byla jen fibrózní tkáň, která nemohla vyvolat infekci. Teď teprve musejí vyřešit, co mění Mattyho zdravou srdeční tkáň na chrupavku. Cameronová myslí, že to bude autoimunitní onemocnění. House je pošle zjistit, o který typ se jedná.

Všechny výsledky testů jsou negativní. Nejhorší na tom je, že se stav Nicka začíná zhoršovat. Jeho vlásečnice propouštějí krev. Jestli se to dostane k mozku, zemře. Cameronová navrhuje transplantovat kostní dřeň od dárce z registru se shodou 4 ze 6. House namítá, že vhodnější je dárce s 6 ze 6, kterým je právě Matty.

Nicméně Foreman rodinu informuje, že našel dárce se shodou 4 ze 6. To Nickovi dává šanci na přežití. Rodiče jsou touto zprávou povzbuzeni. House s Wilsonem si s nimi o tom později zkoušejí pohovořit, ale nemá to smysl, protože rodiče jsou již rozhodnuti. House nadává Wilsonovi, že nemá odvahu, aby je zmanipuloval. Wilson mu řekne, že to Foreman je převezl, ale House se jej zastane. Foreman jen udělal to, co považoval za správné.

Nickova transplantace začala. Foreman začal Mattyho léčit antibiotiky. Později, když Cameronová kontrolovala Mattyho, stěžoval si jí na svědění v uchu. Poté uviděla, jak mu krev kape z ucha a zavolala Housovi. Mattymu se netvořily červené krvinky a jeho kostní dřeň kolabovala. House rozhodl, že zastaví jeho léčbu. Jestli mu bude lépe, tak byl problém v léčbě. Jestli ne, jedná se o infekci. Matty je v horším stavu, než si mysleli.

Když House a Wilson přicházejí do nemocnice, okamžitě se dozvídají, že Nickovo tělo štěp nepřijalo. Nová kostní dřeň jej zabíjí. House se ptá Foremana, jestli se cítí vinný, ale ten trvá na svém, že udělal dobrou věc.

Mattyho stav se nezlepšuje, což znamená, že se jedná o infekci. House náhle prozře. Jestli se počet krvinek nebude zvyšovat, tak dají Mattyho krev Nickovi a uvidí, co se stane. Možná je to dovede až k odpovědi. Jak se zdá, tak Nick zemře v každém případě. Doktoři nevidí jinou možnost, než
použít Nickovo tělo jako Petriho misku a tak se rychle dozví, co zabíjí jeho bratra.

Wilson předkládá tento návrh rodičům. Ti zpočátku odmítají přijmout, že Nick zemře, ale House je ujistí, že pro něj není žádná šance na přežití. Je zde jen otázka, zda nemocnici opustí s jedním mrtvým synem nebo se dvěma. Wilson souhlasí s Housem a žádá rodiče o souhlas. Přesto rodiče odmítnou. Nechtějí to s Nickem vzdát.

House je poražený. Foreman je připraven otestovat Mattyho, aby zjistil, jakou infekci má. House se Foremanovi vysmívá, že s 10 000 možnými infekcemi a 20 minutami, které stráví testováním každé z nich, mu to zabere asi 8 let, než určí příčinu. Foreman odporuje, že to ve skutečnosti budou jen 4 měsíce. Ledaže by měli štěstí a hned první test by byl pozitivní.

Nick trpí bolestmi. House napíše recept na silnější prášky proti bolesti a řekne otci, aby je přinesl. Pravým důvodem však bylo to, že chtěl být s Nickem sám. Vysvětlil mu, že zemře a že sám to ví. Jeho život však nemusí být bezvýznamný. Může zachránit Mattyho.

Mezitím Wilson a Foreman dělají testy. Wilson mu řekne, že ho chce House vyhodit, protože cítí, že se z Foremana stává srab . Foremana to však v tuto chvíli nezajímá. Raději se soustředí na hledání infekce, protože si myslí, že to bude mít spojitost s pumpou na zahradě. Wilsona zajímá, proč mají na předměstí pumpu. Foreman si uvědomí, že je to opravdu dost zvláštní.

Nick promlouvá s rodiči a přesvědčuje je, ať mu dovolí pomoci Mattymu. Chce, aby nezůstali sami. Rodiče jsou zlomeni a souhlasí. Předtím, než si mohou o postupu popovídat, přijde Foreman se zprávami, že už přišli na to, co je s Mattym. Dostal infekci zvanou histoplazmóza. Způsobuje ji houba, která se nachází ve slepičím trusu. Předměstí bylo postaveno na staré zemědělské půdě a odpaliště pro baseball postavené Mattym na dvorku, muselo být infikováno. Matty vdechl infikovaný prach a došlo k nákaze. Špatnou zprávou je, že Matty nebude mít dostatek dřeně na transplantaci.

Foreman řekne Mattymu, jak se věci mají a že bude v pořádku. Ptá se jej, jestli je ochoten riskovat život, aby zachránil bratra. Matty odpovídá, že ano. Foreman se tedy rozhodne vzít Mattymu část kostní dřeně. Nemůže použít anestezii kvůli infekci i přestože se jedná o vysoce bolestivý zákrok. Připoutá Mattyho a vnoří jehlu do jeho boku. Chlapec křičí bolestí, žádá Foremana, aby to zastavil. Foreman však pokračuje.

Jeho risk přinesl úspěch. Nick dostane bratrův transplantát. Rodiče zuří, ale konečný výsledek přemůže jejich hněv. Oba bratři budou žít. House vede rozhovor s Formanem, když viděl, jak toto drama zvládl. Foreman řekl, že trpí pocitem úzkosti, když poslouchal Mattyho křičet bolestí a ani na chvíli nesměl pochybovat o tom, že jeho rozhodnutí je správné. Nenávidí představu, že když chce být doktorem jako je House, musí být i takovým člověkem. Proto dává výpověď.