Boston Legal

4. Sezóna

4.03 97 Sekund | 97 Seconds

Thomas Stark, mladý muž upoutaný na pojízdném vozíku, a jeho pes – anglický ovčák Hoover, vystupují z mini dodávky. Stark přejíždí ulici, v tom náhle ztratí vědomí. Hoover zahlédne přijíždějící auto. Řidička si v něm právě ladí rádio na jinou stanici, takže se nevšimne si hrozícího nebezpečí srážky s mužem na vozíku. Přestane ladit rádio právě včas a zabrzdí. Vyběhne z auta zkontrolovat mladého muže, sedícího uprostřed silnice na vozíku.
V Princeton Plainsboro House vchází do posluchárny popsat Starkův stav zbývajícím kolegům. Chce rozdělit kandidáty do dvou týmů při zjišťování pacientova stavu. Dvojče 15B navrhuje ženy proti mužům. Amber se zeptá, jestli může být v mužském týmu. Chce zvýšit své šance na vybrání. Muži se brání, protože Amber nesnášejí. Týmy mužů a žen odděleně diskutují nad možnými diagnózami. Kutner navrhuje, že pacientův výlet do Thajska by mohl mít něco společného s nemocí.

Amber požádá Cameronovou na pohotovosti o pomoc s případem. House ošetřuje Marka Allmora, mladégo muže, který utrpěl pohmožděniny při autonehodě. Najednou Allmore strčí nůž do zásuvky a pustí do sebe elektrický proud.

Třináctka věří, že Stark chytil nitkovitého červa nazývaného Strongyloides, když byl v Thajsku. Dá mu nějaké prášky a ten ji požádá o vodu. Kutner a Brennan vejdou do pokoje, chtějí Starka začít testovat. Odnesou ho do koupelny na sběr vzorků. Cuddyová se ptá House, co je se Starkem. House opravdu netuší.

House je při rozhovoru s Wilsonem úplně posedlý Markem, kvůli jeho pokusu o sebevraždu. House si pořád hraje s nožem, který Mark použil.

Amber jde do mužského týmu, ale je zde nevítanou osobou. Nabízí informaci od Cameronové výměnou za vstup do jejich týmu. Mužský tým souhlasí. Amber testuje Starka s pomocí skleničky s brouky, kteří ho koušou. Stark se během testu začne dusit.

House a jeho týmy diskutují o novém vývoji nemoci. Třináctka trvá na tom, že má míšní svalovou atrofii a Strongyloides červy. Dvojče 15A si myslí, že by měly stresovat Starkův systém. House pokutuje mužský tým pozdržením jednoho testu, zatímco ženský tým se pokouší léčit Starka.

Mark Allmore řekl Housovi, že se nepokoušel zabít. Jen chtěl znovu začít ten pocit při autonehodě, když byl 97 sekund technicky mrtvý.

Amber a mužský tým zatím přišli na to, že by problém mohl způsobovat nádor v Starkově krku. Amber vyklouzne ven a najde Starka na zátěžovém testu s náklonnou plošinou, kde jeho funkce zůstávají stabilní.

House nazdobil přednáškovou halu jako místo pro kmenovou radu. Přichází Amber se snímky z CT. Pak najde Chase v operační místnosti, aby si prohlédl ty snímky. Přesvědčí ho, ať pro ni udělá Starkovi krevní testy. Amber odebere krev Starkovi. Jeho krev má zelenou barvu – to je nevyčištěná barvivo z CT testu. Jeho ledviny selhávají.

House je poražen. Byl si jistý, že diagnóza Třináctky ohledně červů Strongyloides je správná. Amber stále stojí za svou teorií sklerodermie. Když House zjistí, že Chase pomáhal Amber, konfrontuje Chase před ostatními. House věří, že Stark má opravdu rakovinu.

V nemocnici Mercy se Forman se svým týmem pokouší diagnostikovat případ, ale má s tím problém, protože je zvyklý na myšlení „vně krabice“ a nemůžu najít společnou řeč se Schafferovou, jeho opatrnou šéfovou. Forman nakonec dospěje k rozhodnutí. Bere věci do vlastních rukou a zachraňuje pacienta.

V Princeton Plainsboro House chce odstranit Starkovi oko, protože si myslí, že je zdrojem rakoviny. To rozzuří Cuddyovou. Stark odmítá operaci. On už nechce žít, jestli to pro něj znamená, že nemůže chodit, jíst a ještě vidět. House znevažuje Starkovu víru. „Mizérie je lepší než nic,“ říká House Wilsonovi. House přemýšlí o smrti a posmrtném životě ve své kanceláři. Hraje si s Allmorovým nožem a má upřený pohled na elektrickou zásuvku.

Amber a Třináctka se věnují Starkovým plicím. Může sotva dýchat a kapalina odstraněná z jeho plic je čirá. Kdyby měl rakovinu, měl by v ní krev.

Amber chce volat House, ale on volá ji. Nachází House ležícího na podlaze v bezvědomí způsobeném elektrickým šokem. House se probouzí ve stejné místnosti jako Allmore. Wilson zatím přebírá vedení Housova týmu.

Wilson oznámí Housovi, že Allmore umřel zatímco byl House v bezvědomí a Stark má spíš eosinofilický zápal plic než rakovinu. Wilson ještě předepíše Housovi nějaké prášky na bolest, což ho samozřejmě potěší.

Stark je blízko smrti. Housův tým ho ujišťuje, že lék bude účinkovat. Stark chce mít u sebe svého věrného psa Hoovera.

Když Stark zemře, Amber jde sdělit zprávu Housovi a ptá se ho, proč volal ji předtím, než upadl do bezvědomí. House odpoví, že kdyby umřel, Amber by nikdy nedostala práci. On ví, že by to nedopustila. Když přijdou do jeho pokoje, Starkův pes je také mrtvý. House se ptá Třináctky, jestli ve skutečnosti viděla pacienta vzít si prášky proti parazitům. Váhá. Lék byl smrtící pro psy jako Hoover. House nalézá prázdný kelímek od prášků na zemi.

V nemocnici Mercy je Forman potrestán za svůj neortodoxní přístup výpovědí. Jeho vedoucí netoleruje porušování žádných pravidel.

House se setká s Třináctkou. Její počáteční diagnóza byla správná – kdyby si Stark vzal pilulky, žil by. Žádá, aby byla ušetřena jeho kázání. House ji nevyhodí, protože ví, že už se to nikdy nestane.