Boston Legal

5. Sezóna

5.01 Smrt vše mění | Dying Changes Everything

Premiéra: 16. září 2008
Scénář: Eli Attie
Režie: Deran Sarafian


Uprostřed schůze najednou Lou, sledována svou šéfovou, zamáčkla něco, o čem si myslela, že je mravenec lezoucí po jejím rameni. Pak ucítila dalšího ve svém výstřihu. V absolutní panice si roztrhla halenku a začala ze sebe smetávat stovky mravenců, o kterých byla přesvědčena, že teď pokrývají celou její hruď.
V nemocnici se House skrýval v pokoji pacienta v komatu a hrál videohru, kterou ukradl z pediatrického oddělení. Cuddy ho informovala, že se Wilson vrátil do práce a House se jen snažil ospravedlnit, proč nebyl s Wilsonem dva měsíce vůbec v kontaktu. Foreman jim ve stručnosti sdělil Louiny symptomy. Trpí anémií, bradykardií a bolestí břicha.

Za přítomnosti Foremana, Třináctky, Tauba a Kutnera House napsal na bílou tabuli tyto symptomy: halucinace, možná ztráta paměti, anémie, pomalý srdeční rytmus. Pacientka také cestovala po celém světě. Třináctka podotkla, že bez horečky to tropická nemoc není. Taub řekl, že její symptomy by mohl způsobovat závažný nedostatek B12. Třináctka chtěla vědět, proč si každý myslí, že ženu se skvělou kariérou sklátila právě ona skvělá kariéra. Argumentuje tím, že za její hypoglykémii může insulinom ve slinivce. House nadhodil, že pokud najdou hypersegmentové polysacharidy, pak má Taub pravdu.

Lou si bězděky hrála se svými šaty zatímco mluvila do svého Blackberry. Když ji Třináctka zaháněla do postele, Lou protestovala, protože zrovna plánovala pro svou šéfovou velkou cestu do Pekingu. Třináctka připravovala injekci, když Lou pocítila náhlý pohyb střev. Její postel byla potřísněna krví. Krvácela z rekta.

House zastihl Wilsona, jak sepisuje svou rezignaci. Chce odejít, protože mu vše kolem něj připomíná Amber. „Ty by jsi měl nejlépe ze všech lidí vědět, že tahle ztráta byla tou poslední kapkou.“ House mu oponoval. „Chceš říct, že má bolest je jen klišé?“ zeptal se Wilson. House řekl, že bolest odezní…

Když Taub a Třináctka prováděli kolonoskopii, zjistili, že pacientčin srdeční rytmus se zpomaluje, zatímco krvácení by jej mělo zrychlovat. Kutner řekl týmu, že pacientka je těhotná. Společně s Třináctkou připravili pacientku na ultrazvuk. Lou byla novinkou překvapená, ale následný ultrazvuk pak žádné stopy těhotenství neprokázal. House chtěl od týmu odpovědi, co mohlo způsobit bradykardii, gastrointestinální krvácení a dva falešně pozitivní těhotenské testy. Třináctka myslela na choriokarcinom, který by mohl spustit tvorbu těhotenských hormonů. Kutner myslel na nedostatek imunoglobulinu. Uprostřed diagnostikování však House náhle vstal a odešel z místnosti.

House vešel do Wilsonovy kanceláře a řekl mu, že je idiot. Že se před utrpením nemůže nikam schovat. K jeho i Wilsonově mrzutosti právě v tu chvíli vstoupil tým do dveří, aby pokračoval v diagnostikování pacienta. House jim řekl, že těhotenský test je pozitivní, protože pacientka je těhotná.

House připravoval ultrazvuk, když mu Lou řekla, že je jí 37 let. To ho dost překvapilo, protože vypadla o dost mladší. House ukázal pacientce monitor, kde byla v břišní krajině patrná malá nejasná masa. Vysvětlil jí, že její plod využívá její tenké střevo jako zdroj krve. Nařídil Třináctce „vyškubnout“ plod a nasadit jí atropin, aby se její srdeční rytmus zrychlil. Třináctku to šokovalo a chtěla vědět, zda aspoň na chvíli zvažoval možnost, že by si pacientka chtěla dítě nechat. „Lidé umírají—ty, Amber, my všichni.“ Řekl zlostně s tím, že jestli se jí nelíbí jeho diagnóza, může odejít. Lou souhlasila, protože neměla žádného přítele a stejně byla pořád na cestách se svou šéfkou.

Cudy promlouvala Houseovi do duše, aby se Wilsonovi omluvil.
Když Chase Lou operoval, začala náhle krvácet do břišní dutiny. Třináctka měla podezření, že se jedná o neurologický problém. Náhle Lou dostala srdeční zástavu..

Ve Wilsonově kanceláři se House rozhodl ignorovat vibrace svého mobilu, aby přinutil Wilsona zůstat, protože přátelství pro něj znamená více než jeho pacient. Wilson tomu nemohl uvěřit. Foreman se mezitím zoufale snažil pacientce rozběhnout srdce srdeční masáží, zatímco House odešel z nemocnice, aniž by se zastavil.

V diagnostické místnosti se pak tým ptá Cuddy, co mají bez House dělat. Ta jim odpověděla, že mají pokračovat ve své práci. Třináctka pak diagnostikovala roztroušenou sklerózu. „Pokud léze měla podobnou inervaci jako její srdce, vysvětlilo by to bradykardii i to mrkání,“ řekla. Ačkoliv to neobjasňovalo nedostatek vitamínu B12 ani mimoděložní těhotenství, souhlasil Foreman s nasazením interferonu na sklerózu.

Cuddy šla k Housovi do bytu, aby mu vynadala. Řekla mu, že ten případ vůbec neměl brát a mohl se tak vypořádat s Wilsonem. House jí přibouchl dveře před nosem.“Děláš to samé co on. Utíkáš od toho.“

U Lou se objevila horečka, což znamená, že se tým s roztroušenou sklerózou mýlil.
House přišel do kanceláře Cuddy, protože mu odpojila kabelovku. Ve stejnou chvíli vešel i Wilson, protože odpověděl na její „volání 155“ Pohrozila, že odtajní údaje o Wilsonově platu před každou nemocnicí na území tří států a že nastaví veškeré TV kanály v nemocnici natrvalo na Hrnčířský kanál dokud si oba nesednou a nepromluví si spolu.

Tým si znovu prohlížel záznam z Louiny operace. Kutner si všiml něčeho na střevu, co vypadalo jako ganglioma. Foreman souhlasil, že by to mohla být příčina pacientčiných problémů. Potřebovali však Lou znovu otevřít, aby mohli kousek onoho nálezu odebrat. Chase však s operací absolutně nesouhlasil. Proto Kutner navrhnul, aby jí skrze rektum zavedli osvětlenou sondu a tak určili místo zákroku sami.

Lou Třináctce přiznala, že se znovu vrátí do práce, což Třináctku překvapilo, ale zdála se být smířená, což Třináctku naštvalo.

Cameron přišla za Wilsonem, aby mu zkusila jeho odchod rozmluvit a společně spolu řešili své bolestné ztráty.

Vyšetřením Lousina střeva pod videomikroskopem tým postupně vylučoval možnosti. Třináctka se myslela, že se jedná o abnormální uložení proteinů, což by znamenalo lymfom nebo amyloidózu. Foreman však souhlasil s Wilsonovou diagnózou – jedná se o lymfom.
Lou začala s chemoterapií. Byla sice unavená, ale cítila se lépe. Třináctka se jí svěřila, že trpí Huntingtonovou chorobou.

House se vrátil do nemocnice, aby zkontroloval Louin stav. Zeptal se jí, zda má nějáké modřiny a ona ukázala na obvázaná místa. House vrazil do jedné modřiny jehlu a Lou zařvala bolestí. Vysvětlil jí, že má rozšířenou lepru také známou jako „hodnou/pěknou“ lepru, která ji neznetvoří, ale udělá její pleť mladší a hladší, a že její modřiny jsou ve skutečnosti mykobakteriální léze. Stres z těhotenství spustil e-nodosum leprosum, obvyklou komplikaci při lepře, která rozpálila nervy ve jejím srdci a ztížila tělu vstřebávání vitamínů, což vysvětluje nedostatek B12 i zůžení vejcovodů, takže její plod se doslova „propadl“ do břicha.

Třináctka zrovna dodělávala nějaké papíry, když House vešel do místnosti. „Téměř zemřít nezmění nic. Umírání změní vše…“
Wilson si dobalil poslední věci ze své kanceláře, když House konečně přišel, aby se mu omluvil za to, jakou roli sehrál v Ambeřine úmrtí. Wilson ho však z ničeho neviní, ale řekl mu, že právě on je tou příčinou, proč musí z nemocnice pryč. Prostě potřebuje od House odejít. S těmito slovy odchází se svými sbalenými taškami pryč…