Boston Legal

5. Sezóna

5.02 Není to rakovina | Not Cancer

Premiéra: 23. září 2008
Scénář: David Shore; Lawrence Kaplow
Režie: David Straiton


Hráčka tenisu, stavební dělník a střídavě válečný umělec a hráč na tubu, se náhle zhroutí a zemřou. Třináctka jde do třídy Apple Weissové, která je u tabule a vyučuje na vysoké škole matematiku. Všichni pacienti, kteří měli transplantaci před pěti lety jsou buď mrtví a nebo umírají. Apple je na seznamu příjemců transplantace rohovky. Je poslána na JIP do Princeton-Plainsboro zatímco starý muž jménem Frank leží vedle na otevřeném lůžku a umírá.
Foreman, Kutner, Třináctka a Taub se sešli v nemocniční márnici a čtou lístky na palcích obětí transplantace. Stavebn dělník dostal nové srdce a plíci, ale zabily ho játra. Hráč na tubu byl příjemce jater ale jeho plíce způsobily smrt. Tenista dostal ledviny ale selhalo mu srdce. Pacient Frank dostal střevní štěp a teď mu selhává slinivka. V každém případě, vážné komplikace přišly náhle a bez varování.

House je víc zaujatý rozebíráním jeho vztahu s Wilsonem. Taub přemýšlí jestli neměl dárce infekci, která nějak unikla scanerům, ale Kutne a Třináctka nesouhlasí. Je přesvědčená že cokoliv dostali, spíš bylo z dárcovy krve. A protože jsou transplantace rohovky nekrvavé, Apple bude v pořádku. Třináctka si myslí že rakovina je jediné jiné vysvětlení je rakovina, ale Foreman odporuje, že rakovina ovlivňuje specifické orgány. House pustí případ jako souvislost s rakovinou a odchází.

Přesto laboratorní testy později odhalí, že příčiny nejsou rakovina. House řekne týmu aby začali vyšetřovat dárce a prostředí obětí.

V nemocniční kavárně, House se sbližuje s Dr. Laibsone a pokouší se získat jeho přátelství jako možnou náhradu za Wilsona. Foreman se blíží k jejich stolu a říká Housovi že je potřeba vyjmout Apple oko.

House a Foreman zkouší smysly Apple. Foreman jí říká že jí musí vyjmout oko ale House říká že to není nutné protože se zdá že problém je mozek, ne její oko. House udělá vtip že jí musí uříznout celou hlavu. Najednou má Apple halucinaci, že House vytáhne velký sekáček a houpá s ním nad jejím krkem. Pro House je to důkaz že její mozek je ten problém.

Taub, Foreman, Třináctka a House sledují video boje válečného umělce a hledají znamení neurologických problémů. Muž jménem Lucas stojí za nimi a pokouší se opravit kávovar. Má na sobě ponožky s kostkama. Lucas se zapojuje do konverzace o Apple. Když se ho tým ptá kdo je, House přiznává že najal soukromého detektiva aby se dozvěděl vše o dárci. Lucas odkryl daleko víc informací než tým. Ví, že Frankova vysokoškolská láska je teď vdaná za jeho nejlepšího přítele a má 4 leté dítě.

House přikáže svému týmu aby udělali biopsii pacientova mozku i když ví, že to je riskantní procedura. Na JIPce vypadá Apple relativné mladě a zdravě zatímco Frank vypadá skoro jako mrtvý. Taub se pokouší přesvědčit Frankovu ženu aby souhlasila s biopsii, s tím že to je jeho nejlepší šance na uzdravení. Apple bojuje s Fankovou ženou aby souhlasila s procedurou. Frankovy monitory životních funkcí utichnou. Přes velkou snahu ho zachránit, Frank zemře.

Frankův mozek je přenesen do laboratoře na zkoumání. Taub říká že vypadá čistě. House trvá na tom, že příčinou je rakovina, ale Foreman ho z toho vyvede. House chce aby to byla rakovina aby měl důvod mluvit s Wilsonem. Kutner přijde s diagnózou perforovaného střeva. "Jestli tohle začalo jako normální bakterie žijící ve střevech, ale dostala se do krevní cévy skrz vaskulární anomálii do stěny střeva, pak se mohly dostat do jakéhokoliv orgánu v těle přes krevní řečiště", vysvětluje. Ostatní připouští že by Kutner mohl mít pravdu, a House přikazuje udělat kolonoskopii aby se to potvrdilo. Ačkoliv už prohlédli Apple, House chce otestovat někoho s dárcovou DNA. Frankova ex-přítelkyně má svojí dceru s Frankem, a House chce využít skutečnosti že manžel nesmí vědět dceřinu skutečnou identitu. Kutner provede kolonoskopii malé holčičky.

House a jeho soukromé očko Lucas sedí vzadu zmrzlinářského auta. House se ptá co našel o dárci, přestože Lucas už ví, že House se o něj zajímá pro sledování Wilsona.

Dívčinou kolonoskopií, zdánlivě čistou, si House myslí že vše co zbývá je rakovina. Foreman uvažuje že Kutner může mít pořád pravdu se střevní infekcí. Otevření by muselo být krátce před smrtí. Kutner navrhuje použít stejnou vysokotlakou trysku, která se používá při testu srdeční zátěže. Foreman dělá proceduru na rektu Frankovy mrtvoly. Když se střevo plní tekutinou dostanou obraz. Foreman zatlačí na Frankovo břicho aby držel prosakování řezu z pitvy. Jak se snaží dostat endoskop dál do těla, střevo exploduje. Celá Franková břišní dutina vyfoukne na Foremana.

Sestry se starají o klesající zdraví Apple. House přikazuje týmu začít imuno-gely na její csf aby hledali skryté ukazatele proteinů a pak řadit její geny. On jí začne léčit na rakovinu. Zatímco Apple spí, House sleduje její mělké dýchání. Stiskne zvonek a sestra přiběhne do místnosti. Apple se budí. House se ptá kde je její karta a sestra jí nalézá na stolku na druhé straně místnosti. House dává kartu stranou a vytahuje formulář z jeho zadní kapsy. Potřebuje aby Apple podepsala souhlas s chemoterapií. Říká mu že byla architektka ale dala se na učení matematiky poté co znovu začala vidět. Věřila že by se její život mohl po transplantaci změnit ale svět byl příliš ošklivý. Ptá se jestli si House myslí že by byl jiný kdyby jeho noha byla zdravá.

Když House a Lucas jdou ulicí, Lucas ho informuje o Wilsonových aktivitách. Dvojice sleduje pěknou dívku, která je zastaví na konfrontaci. Očividně, Lucas není chytrý slídil.

House přijde na JIP a najde Apple jak zvrací. House řekne Foremanovi že nemá rakovinu. Myslel že se to chová jako rakovina a pokud se to chová jako rakovina pak by to mohlo reagovat jako rakovina.

House jde k Wilsonovi domů hledat objasnění. Wilson ho odmítá, tak na něj House hodí peníze. "Příště až zaklepeš, neotevřu", řekne Wilson, a zavře dveře. Znechucený a mrzutý, House vyjde z Wilsonova domu jenom aby potkal Lucase. "Přátelé jsou přátelé, zákazníci jsou zákazníci - a všechno ostatní je všechno ostatní" prohlásí Lucas. House má svoje objasnění a otáčí se a chvátá pryč. Otáčí se zpět aby řekl svému nově najmutému příteli " Svět není tak škaredý jako si ona myslí že je."

House vstoupí do kanceláře Cuddyové s magnetickou rezonancí. Týlový lalok Apple je normální, ale její oči jsou špatně a tak by to měl lalok vyrovnávat. "Pokud to tak není, pak mi to říká že je tam něco co by tam nemělo být. Mozek ale není to mozek." poznamená. House žádá svolení pro useknutí vrchu její hlavy a najít to. Dárce měl kmen rakoviných buněk, které se přenesly do příjemců. Buňky pluly kkolem, přistály na orgánu, vykoupaly se v cytomech a částečně se změnily. Buňky se zdály jakoby patřily k novému prostředí ale nedělaly svojí práci. Chemo fungovala protože to byly tumory. Tenhle argument Cuddyovou nepřesvědčí.

Ochranka hlídá JIP. House nemůže vstoupit. Ošetřovatel skončí výměnu IV sáčku Apple když její puls a krevní tlak začnou padat. Ponožky ošetřovatele mají čtverečky. je to Lucas, který tiše vyklouzne.

Apple je poslána na operaci, kde jí Chase sejme lebku. House se dívá z galerie a říká chirurgům že by mohli chtít zkontrolovat její IV. Že vypadá jako by to bylo zaměněno za solný roztok místo chema. Lucas přijde na galerii a House mu vysvětluje že nervová síť kterou umístí to její lebky ukáže jak rychle její neurony pracují. Se špatnými buňkami, normální nervové buňky budou vtaženy do víru který počítač zpracuje a ukáže chirurgům kde řezat. Lucas podotkne že House nemá nikoho s kým by si mohl povídat, tak mu platí za to aby poslouchal. Chase vidí problém v mozku Apple a vyjme to.

Po operaci je celá hlava a oči Apple zavázané. House sleduje Apple, která ho ale cítí. Začne jí sundávat obvazy. Pak zmáčkne zvonek. Sestra pospíchá do pokoje a House jí žádá o peprmintový čaj. "Svět je škaredý ale není tak škaredý jak si myslíte" řekne Apple. House znova zmáčkne zvonek což přinutí sestru znovu utíkat. House vysvětluje Apple že její oči jsou v pořádku ale že to byl její mozek co nefungoval správně. Bude teď vidět věci tak jak jsou. Apple pomalu otevře oči. "Jak vypadám?" zeptá se House. Apple odpoví že smutně.

Sám u svého stolu, House volá Lucasovi. "Je nějaký způsob jak vám můžu dát zálohu?" ptá se detektiva.