Boston Legal

5. Sezóna

5.03 Nežádoucí účinky | Adverse Events

Premiéra: 30. září 2008
Scénář: Carol Green a Dustin Paddock
Režie: Andrew Bernstein

Umělec Brandon Haggerty je plně zaměřený u svého stojanu jak načrtl akt ženy zatímco její manžel vše sleduje. Když ale pár nakonec uvidí malbu, jsou zděšeni. Brandon nechápe jejich reakci a manžel ho udeří. Brandonova přítelkyně Heather zjistí že malba je škaredá, deformovaná karikatura.
V Princentonské kavárně, House prohlíží složky zatímco Lucas sedí s ním. Jedna stránka ho zmate. Cuddy se blíží s falešnými úcty, které se House pokouší protlačit jako léčebné výdaje. Jestli chce House svého osobního agenta, musí ho sám zaplatit.

Tým začíná diagnostikovat podle Brandonových maleb před jeho příhodou. Foreman si myslí že pacientův akutní výpadek visuální agnosie ukazuje mrtvici nebo mozkový nádor. Taub poznamená, že MRI neodhalila ani jedno. House oznámí že v pozadí všeho je všechny prověřuje. Odkryl špínu na Taubovu ženu a dal vědět Kutnerův světový rekord za plazení na dvacet mil. Třináctka navrhuje že umělcova nemoc může být způsobena prostředím. Měli by prohlédnout jeho ateliér na toxiny, plíseň a houby. Během prohlídky na pokoji, Foreman vidí Brandonovy kresby tužkou Heather. Jsou dobré, bez známek problému.

V Brandonově ateliéru, Kutner a Taub nenachází žádné stopy plísně nebo hub. Kutner se ptá co vážně našel House na jeho ženu. Tauba to štve. Zpátky v nemocnici, House zírá na MRI Brandonova mozku, zmateni neurologickým problémem bez žádné zjevné neurologické příčiny. Zbývají tedy toxiny nebo drogy. Foreman se ptá jestli rozsáhlý angiom mozku by mohl prosáknout. Jakmile se krev vstřebá, teplota jde dlů a symptomy odezní. Třináctka varuje že Brandon nedá souhlas k odebrání vzorku z petrosální žíly, protože byl nervózní i z kontrastní injekce.

House řekne pacientovi, může mít masivní mozkový nádor, pak se ho zeptá jaké drogy bere. Brandon podstoupil placenou chirurgickou studii pro farmaceutické společnosti na netestované léky. Přizná, že bere tři různé druhy. Heather to neví. House si myslí, že bude v pořádku a cokoliv si vzal je už venku z jeho systému.

Taub pronásleduje house a požaduje aby mu řekl co objevil na jeho ženu. House mu řekne že jeho manželka každý týden ukládá hotovost na oddělený úcet pouze na její jméno. Taub je překvapen a trochu utěšen. Náhle začnou pípat pagery. Brandon dostal záchvat. Kutner připomíná, že žádný z testovaných léku nezpůsobí takový záchvat. House věří že tři kombinované mohou. První lék by byl anticoagulant, druhý je autoimunitní lék a třetí je anti-convulsant. House přikáže dialýzu na vyčištění jeho těla.

Později, Taub konfrontuje House. "Můžete si se mnou dělat v práci co chcete, ale vyhýbejte se mému soukromému životu." prohlásí. House jde sám do výtahu a mluví s Lucasem přes sluchátko. Lucas je u dveří kanceláře Cuddyové. Před mikrofon se ptá Lucas House proč se snaží zubožit Tauba. "Zubožení lidé, zachrání víc životů." odpoví. "Když má váš život smysl, vaše práce nemusí mít smysl. "

Brandonova hlava a krk se nafouknou. Kutner a Foreman bojují aby ho vyfoukli ambu vakem. Foreman se snaží najít cestu k pacientové průdušce, udělá velký řez uprostřed Brandonova krku a vsune hluboko dovnitř prst do nafouklého masa, které způsobilo uzavření slzných kanálků. Foreman pak řízne do průdušnice a vloží trubičku. Brandon teď už může dýchat, ale je pořád oteklý.

Začnou Brandona léčit steroidy, IV a krémem na zmenšení otoku, jeho krevní tlak se zhroutí a jeho srdeční tep je občas tachykardický. Testy měl negativní na trombozu, angioneurotický otok a Chagas. Foreman navrhuje že by to mohl být jeho imunitní systém, který se přílišnou aktivitou změnil na cytokinickou bouři. House řekne že je to neschválený, nepřezkoušený koktejl nebezpečných léků které užíval. I když je Brandon už po celkové dialýze. Pokud by to byly léky, poznamená Foreman, bylo by mu líp. " Myslíte si, že je náhoda, že se tři nové symptomy objevily hned, jakmile byl bez léků?" zní Housova otázka. Musí buď najít lepší cestu jak ho detoxikovat nebo najít které symptomy souvisí s absťákem. Chtějí ho dát zpátky na ty léky a postupně je odebírat.

Cuddyová vidí divného muže v baseballové čepici který si čte noviny, ale není to Lucas. Najde ho ve své pracovně jak se jí hrabe ve stole. Řekne že je to dobrý nápad jak se dozvědět o ženě víc aniž by se jí musel zeptat. Cuddyová je na rozpacích když jí Lucas dát kytici růží a nabídne jí choulostivou informaci o Housovi.

Taub se zeptá své ženy na bankovní úcet. Použila ho aby mu koupila auto které si přál.
Když "třináctka" skončí šití díry na Brandonově krku, začne jí olizovat krku a strhne jí do postele a skočí na ní. "Třináctka" je donucena ho praštit loktem do nosu. Nechá jí v bolestí nosu a krvácení. Foreman diagnostikuje Kuver-Blucyho syndrom, dvoustranné léze ve spánkovém laloku, jehož hlavními symptomy je oční agnózie a hyper sexualita. Ačkoliv Kluver-Bucy nevysvětluje záchvat nebo cytokinickou bouři, Foreman teoretizuje, že poškození může být otázka spíš oběžného vaziva než stavebního. House se vrací domů a nachází Lucase jak mu prohrabává věci. Vysvětlí mu že pokud jí jednou Lucas dá co chce, už ho nebude víc potřebova. House prosí Lucase aby našel něco osobního nebo choulostivého na Cuddyovou. " Strávil jsem půl života vyjednáváním s tou ženou." řekne. " Všechno co budu moct použít abych jí vystrašil aby řekla ano."

Experimentální léky způsobily u Brandona arytmii, která spustila nízký krevní tlak. V kombinaci s rovnými tělísky jeho mozek nedostává dostatek krve. To způsobilo všechny symptomy. Pokud doktoři spustí arytmii a poznají ji, můžou ji zastavit dřív než ho zabije.
Taub se snaží přesvědčit Brandona aby řekl jeho přítelkyni pravdu o těch pokusných lécích. Tým provádí E.P. test aby našli arytmii. Ačkoliv je Brandon při plném vědomí, jeho srdce začne být nevyrovnané během testu. Kutner nageluje elektrody a použije je na Brandona. House upoutá pacientova hlava. Zeptá se Brandona jestli si barví vlasy na červeno. Monitory přestanou pípat a Brandonovo srdce se vrátí do normálu. House prohlásí, že červené vlasy nezpůsobí Kluve-Bucy. Foreman zvažuje Waardenburgův syndrom který způsobí arytmii a může změnit barvu vlasů. Kutner donese EKG pásku a podotkne, že by to mohl být Romano-Wardův syndrom. Navrhuje že pacient potřebuje srdeční sympathectomii.

Cuddy se sejde v pizzerii s Lucase, který jí ukáže fotku House jako mladého roztleskávače. Cuddyová ví že je to podvod a že hrajou hru. Brandon dostane strach když si myslí že Taub a "Třináctka" vypadají jako jiní lidé. Oznámí to Housovi a vysvětlí to že je zpátky oční agnosie. Taub se ptá jestli ty toxiny nebyly oloženy v jeho tukových zásobách a teď se uvolňují do jeho krevního systému. House pošle Tauba aby našel jeho staré malby na testy. Taub jde do pacientova pokoje, kde Brandon přizná heather že prodal jenom dvě malby za poslední tři roky. Heather je překvapená. Taub je nasměrován k levnému skladu kde je tucet Brandonových obrazů. Vezme barvu a testuje ji sadou kterou má s sebou.

Chase a kardiologický tým připravují Brandona na operaci. Taub volá Housovi a říká mu že práce vytvořené v určitých měsících jsou deformované. Každý druhý měsíc měl oční agnosii protože každý druhý měsíc bral všechny tři léky najednou. Poslední lék který si vzal byl antacid. House oznámí Chaseovi aby udělal abdominální operaci a odstranil bezoár, což je koule z nestráveného jídla způsobené nízkými žaludečními kyselinami. Antacid co Brandon bral začal pohlcovat některé pilulky které snědl. V posldním týdnu, mu byly podávány velké dávky všech tří. Chase vyjme masu z Brandonova žaludku. Taubova žena ho překvapí autem jeho snů.

House přijde domů a Lucas sedí u piana. Lucas ví, že fotka roztleskávače byla pravá. House vezme kytaru a připojí se k němu.