Boston Legal

5. Sezóna

5.04 Mateřská znaménka | Birthmarks

Premiéra: 14. října 2008
Scénář: Doris Egan a David Foster
Režie: David Platt

Mladá Číňanka Nicole se pokouší najít v buddhistickém chrámu své rodiče. Zastavila pár, o kterém si myslela, že jsou to její praví rodiče a překladatel jménem Fang tlumočil. Dívka byla hrubě odmítnuta. Rozhodne se tedy, že se pomodlí. Zvedne sošku Buddhy a vysloví své přání. Fang jí řekne, ať si to přeje znovu a opět pozvedne sošku, pokud se jí to nepodaří, přání se splní. Dívka upadne v křečích na zem na kolena a začne zvracet krev.
House seznamuje svůj tým s případem. Přestože čínští lékaři vyndali Nicole několik centimetrů střev, bolest stále přetrvává. Třináctka navrhuje jako diagnózu poranění mekelova zakončení. Když se pokoušela Houseova matka dovolat svému synovi, House oznámil svému týmu, že jeho otec je po smrti. Snažili se ho přesvědčit, aby zavolal zpět své matce a promluvil si s ní. Odvětil, že je v pohodě a že toho muže stejně nikdy neměl rád.

House opatrně jezdil ultrazvukem po čerstvé jizvě na těle Nicole. Jizva je čerstvá, nezahojená a táhne se vertikálně po celém břiše mladé dívky. Její rodiče (ne ti co jí před tím odmítli) vtrhnou do nemocničního pokoje s krabicí plnou věcí z jejího bytu. Jsou zděšeni, protože našli v jejím bytě alkohol, přestože si mysleli, že už s pitím dávno přestala. V hlavní hale hodí House po Foremanovi sáček s lékořicovým kořenem. Zjistí tak, že v Číně doktoři léčili Nicole na SARS. To by vysvětlovalo kašel, hypoperfůzi a ischemická střeva.

Cuddyová přijde za Housem do jeho kanceláře, aby mu dala injekci. Každý kdo přišel s Nicole do styku, musí být preventivně očkován. House si vyhrne rukáv, ale Cuddyová to chce píchnout do většího svalu. House si trochu spustí kalhoty a dostane injekci do zadku Cuddyová mu oznámí, že pohřeb jeho otce se koná zítra a že jeho matka chce, aby pronesl nějakou řeč.

Kutner se stará o pacientku, House si u sebe v kanceláři pročítá její složku. Náhle zkolabuje a upadne na zem. Nicole má z ničeho nic obrovský záchvat bolesti břicha. Chase jí prohmatává břicho a přístroj kontrolující srdeční tlak začne řvát na poplach. Na břiše jsou vidět vyboulené modré žíly. Není to SARS, kolabují jí játra.

House se probouzí v autě na místě spolujezdce. Wilson řídí a má na sobě tmavý oblek. House poznal, že ho Cuddyová nadrogovala. Jeho matka nevolala jí, volala Wilsonovi. House sice těší Wilsonův zájem a starost, ale nechce se pohřbu účastnit. Požaduje Vicodin, Wilson vytahuje lahvičku a podává Houseovi jednu pilulku. Telefon spustí melodii od chlapecké skupiny Hanson (konkrétně song MMM Bop). Wilson připojí telefon k hlasitému odposlechu a nechá House hovořit se svým týmem.

Třináctka Houseovi vysvětluje, že Nicole měla sraženinu v hepatické žíle. Chase jí odsál a zachránil jí tak život. Kutner hlásí Houseovi, že nenašli žádné známky nádoru nebo žilní deformace. Taub si myslí, že mnohonásobné krevní sraženiny by dohromady mohly spojit krevní ischémii, plíce a játra.

House zavěsí a řekne Wilsonovi, že potřebuje na záchod. Wilson mu podá prázdnou lahev. House se chystá vymočit na podlahu a začne se škodolibě usmívat, stáhne okénko a vyhodí Wilsonův kobereček ven a následně si začne rozepínat kalhoty. Wilson zastaví u motorestu na místě pro invalidy. House odmítá vylézt z auta, protože nemá svou hůl. Wilson mu podává ruku, ale House chce prostě svojí hůl. Když ji dostane, vyráží Wilsonovi klíčky od auta z ruky… Ty mizejí v kanále. Wilson se snaží vylovit klíče z kanálu pomocí drátu a baterky. House opět zaškodí a hodí do kanálu i baterku. Naštvaný Wilson chce, aby měl House pocit viny a tak tvrdí, že přívěšek na klíčích mu dala Amber.

Kutner objeví Nicole na lavičce před nemocnicí, zrovna si vychutnává cigaretku. Řekne jí, že byl taky adoptovaný. Odebere jí krev, ale nedaří se mu zastavit krvácení. Bere jí co nejrychleji zpět dovnitř do nemocnice. Mezi tím Cameronová zkoumá objednání květin pomocí internetu. Ptá se Chasee a Foremana, co si myslí, že by znělo víc jako House. Chase vtipkuje a radí jí poslat jeden z těch obřích koláčků seřezaný do tvaru rakve. Houseova matka by zaručeně věřila, že to poslal její syn. Kutner přiběhne a vysvětluje zbytku týmu, že Nicole hodně krvácí. Cameronová se diví, jak může někdo krvácet a zároveň mít sraženiny. Schistocyty z výtěru Nicole znamenají, že má DIC, což znamená, že má rakovinu. Cameronová říká, že Nicole je mladá, že by to mohla být leukémie. Foreman si zase myslí, že bolest břicha ukazuje na nádor. Proto pošle Cutnera udělat CT scan.

Zpátky v autě. House se svěřuje Wilsonovi, že muž, na jehož pohřeb jedou, nebyl jeho biologický otec. Že na to přišel, když mu bylo 12. Z ničeho nic přimáčkne Wilsonovu nohu holí k pedálu s plynem až na podlahu. Aby Wilson zabránil srážce, předjede prudce auto před nimi. Naneštěstí je to policejní auto. Policisté je zastaví. Zatímco policie zatýká Wilsona, House mluví se svým týmem. Foreman sděluje Houseovi, že Nicole má nějaký útvar na slinivce. Šerif nasadí oběma želízka a Wilsonovi oznámí, že je na něj vydán zatykač ve státě Louisiana.

House s Wilsonem sedí nešťastně na policejní stanici. Wilson šeptá Houseovi, že si myslel, že se o to postaral. House tvrdí, že postaral. Wilson se snaží vysvětlit šerifovi, co se tenkrát stalo. Byl na doktorské schůzi v New Orleans a tam se poprvé setkal s Housem. Byl na hotelovém baru, snažil se odpočívat, ale byl tam chlápek, co nechával hrát stále stejný song v jukeboxu. Wilson tedy prý požádal muže, jestli by toho nemohl nechat. Požádal ho několikrát, pak to nezvládl a hodil lahev skrz zrcadlo. House tenkrát dostal Wilsona na kauci z vězení, protože konference byla velmi nudná a on potřeboval někoho, s kým by mohl pít. Šerif je oba propustí, Louisiana poslala vyjádření, že nechce náhradu škody a zatykač byl stažen.

Chase prohmatává Nicole břicho, každý dotek jí bolí, CT prokázalo žlučové kameny. Potom si ale Chase všimne, že její moč je hnědá. Což znamená, že nejde o žlučové kameny. Následuje telefonická porada týmu s Housem. Po dlouhém dohadování navrhne Třináctka vstříknout bubliny do cysty a sledovat kam míří. Pokus skončí v jiném orgánu, bude následovat operace.

House a Wilson dorazí na pohřeb, který byl pozdržen. Houseova matka objímá svého syna a vysvětluje, že pohřeb pozdržela, dokud nedorazí. Také požádá syna, aby pronesl krátkou řeč na počest svého otce.

Kutner se snaží vysvětlit nervózním rodičům Nicole, že její játra jsou poškozená. A že detox způsobil, že její svaly se cukají i po podání sedativ. Aby lékaři mohli provést proceduru, musí být paralyzována.

House vyleze na pódium před lidi a začne ne příliš přívětivě mluvit o svém zesnulém otci. Je vidět, že mluví ve vzteku. „Možná, kdyby byl býval lepším otcem, byl bych lepším synem. Ale jsem tím, kým jsem kvůli němu.“ Z ničeho nic se Houseovi zlomí hlas. Jde pomalu k rakvi a políbí otce na čelo. Wilson je udiven neobvyklou situací a je připraven pomoci Houseovi, který vypadá, že ho to opravdu vzalo. Ale House nenápadně odštípne pomocí nůžtiček na nehty mrtvému otci kousek kůže z ucha, aby měl vzorek na testy DNA. Wilson chce, aby to House dal zpátky, ale nedokáže ho přinutit, aniž by došlo ostatním, co se děje, takže toho nechá. Pokračují v hádce až v další oddělené místnosti. Wilson je naštvaný a House ho jenom popichuje. House ho nařkne, že je Wilson vyděšený a bojí se toho, že o House přijde. Z ničeho nic uchopí Wilson lahev od burbonu a prohodí jí oknem.

Později sedí Wilson s Housem na večeři. House chce, aby Wilson přiznal, že to byla sranda. House říká Wilsonovi, že tenkrát v New Orleanes ho viděl nést balík od rozvodového právníka. To bylo když Wilsonova první žena požádala o rozvod. Wilson pojal podezření, že House chtěl pro něj udělat něco hezkého a tak za něj tenkrát zaplatil tu kauci.

House volá svému týmu. Taub ho informuje, že cysta byla pokročilá rozšířená kardiomyopatie. Kutner si myslí, že to vypadá jako myxoma, ale ultrazvuk byl zrnitý. House tvrdí, že je to přebytek železa a nařizuje MRI snímky. Poté volá Fangovi, překladateli Nicole. Chce vědět, zda biologičtí rodiče Nicole vypadají hnědě, myslí si, že jde o genetickou chorobu. Překladatel říká, že rodiče nevypadali o nic víc hnědě než normální obyvatelé Číny. A však sděluje Houseovi později zásadní informaci. Otec prý vypadal velmi naštvaně a odmítal existenci dcery a matka prý vypadala velmi zmateně. Pomocí tohoto se House s Wilsonem dopracují až k tomu, že se Nicole narodila v letech, kdy Čína dovolovala pouze jedno dítě. Proto se jí rodiče pokusili zabít, protože chtěli syna a ne dceru.

House vejde do kanceláře a požaduje snímky MRI. Snímky nejsou k dispozici. Nicole začala zvracet, jakmile se pokusili snímky udělat. House sdělí týmu svou myšlenku, že se jí rodiče pokusili zabít a že se to projevilo až když se pokusila zvednout Buddhu. House okamžitě přikáže týmu, aby zastavili Tauba v provedení snímku MRI. Místo toho chce, aby provedli scan mozku. Ten prokázal několik jehlic v lebce dívky. House vysvětluje, že je to dobrá metoda jak zabít dítě. Protlačit jehlice skrz měkkou lebku dítěte a vlasy všechno skryjí. V tom chrámu musel být magnet, který při druhém pokusu přitahoval Buddhu. Při tom druhém pokusu se jedna jehlice dostala hlouběji do sympatikového nervového centra v mozku.
Kutner mluví s jejími adoptivními rodiči, vysvětluje, že vyjmou chirurgicky jehlice a všechno bude v pořádku. Jedna jehlice tlačí přesně na část mozku s centrem závislostí.

House sedí sám v jeho kanceláři. Wilson ho přijde navštívit a House mu ukáže výsledky DNA, které dokazují, že muž, který zemřel , skutečně nebyl jeho otcem. House řekl, že to nic nemění a že to, ho vlastně znervózňuje. Wilson informuje House, že se vrací do práce v této nemocnici, že měl pravdu. Poslední výlet byl prý to nejlepší, co od smrti Amber zažil…