Boston Legal

5. Sezóna

5.11 Radost světu | Joy to the World

Premiéra: 9. prosinec 2008
Scénář: Peter Blake
Režie: David Straiton

Skupinka teenagerek ve školních uniformách vystupuje na školní vánoční besídce. Předtím, než nastoupí na jeviště, hezčí dívky přesvědčují nesmělou, baculatou Natálii, aby s nimi změnila slova písně na jiná, posmívající se jejich učiteli. Natálie se zdráhá, ale chce zapadnout mezi ostatní, a souhlasí. Začne zpívat a uvědomí si že celý sbor si z ní jen udělal legraci. Hudba přestane hrát. Natálie najednou začne zvracet a padá na kolena.
Cuddyová seznamuje Kutnera, Třináctku, Tauba a House s případem. Foreman si vzal volno, aby mohl dokončit své FDA zprávy před koncem roku. House píše na tabuli "játra" a "mozek". Kutner přemýšlí nad Wilsonovou chorobou, ale Třináctka říká, že pacientčina ceruloplazma je v normálu. Taub si všimne něčeho na konci stolu v hromádce pošty - zabaleného dárku se vzkazem. Chce ho přečíst, ale House vezme dárek a vyhodí ho do koše. Taub ho vytáhne a rozbalí. Je to starožitný operační manuál. House ho znovu vyhodí. Třináctka přemýšlí, jestli děti Natálii něco nepodstrčily.

Chase a Kutner mluví s ostatními dětmi ze sboru. Nikdo nehodlá mluvit. Chase jim říká, že jejich kamarádce selhávají játra a mohla by umřít, pokud nepřiznají, co jí dali. Jedna dívka přiznává, že dali Natálii nějaké "houbičky" ze Simonovy skřínky. Ukáže na Simona, vysokého, hezkého hocha.

Třináctka sedí na stole a Foreman jí provádí neurologické testy. Ptá se ho, kde je ta druhá pacientka, Janice, a on říká, že odešla. Třináctka si vede dobře. Nechává tam Foremanovi desky. Na nich je připnutý dárkový certifikát, a vzkaz: Děkuji, žes mi pomohl, XO. Foreman se usmívá.

Na škole, Taub a Kutner pozorují údržbáře jak otevírá Simonovu skříňku. Kutner vyndává balíček rozdrcených houbiček. Taub přemýšlí, proč by House vyhazoval knihu za několik set dolarů. Údržbář otevírá Natáliinu skřínku. Vevnitř je velká plechovka s acetaminophinem.

Cuddyová mluví s Natálii. Ta odmítá, že by se chtěla zabít a ptá se, jestli má Cuddyová děti. Cuddyová neví, kam tohle směřuje. Natálie se nazývá ubožačkou, děti se jí posmívají a říkají jí prase. Cuddyová mluví s jejími rodiči, acetylcysteine by jí mohl zachránit.

Taub a Kutner mluví s Wilsonem o té knize. Wilson se ptá, jestli byla zabalená v zeleném balícím papíru. Pak jim vypráví smutný příběh o Irene Adlerové, kterou House zachránil v poslední minutě s diagnózou Wegenera. House se do ní zamiloval, ale Irene jej opustila. Ale Wilson si z nich jen střílí. Byl to on, kdo dal Housovi tu knihu, a to už minulé Vánoce.

Natálie vykašlává růžovou pěnu. House a tým diagnostikují a Taub říká Housovi že všichni ví, co se děje. Cuddyová mu dala dárek, miluje House a on by jí to měl říct. Kutner a Třináctka se zkoušejí nesmát. Housovi dojde, že mluvili s Wilsonem. Zpátky k případu House říká, že pacientka dělala dobrovolnici a pracovala v kuchyni pro bezdomovce. Kutner a Třináctka mají prohledat dům a školu, Taub má sehnat anální výtěr od bezdomovce.

House v kantýně jí s Wilsonem zmrzlinu. Wilson na něj tlačí, aby se pokusil být laskavější. House to bere jako výzvu a vezme Wilsonovi zmrzlinu.

Třináctka jde do pečovatelského domu za pacientkou s Huntingtonem. Žena říká, že jí Foreman řekl, ať "se přenese" přes vedlejší účinky léčby.

Taub zjišťuje, že Natálie chytila tuberkulózu od bezdomovce. House ho instruuje začít léčbu, vezme si složku a jde na vyšetřovnu. Chová se mile a přátelsky k mladé ženě, která si stěžuje na bolesti hlavy. House jí řekne, že je to známka těhotenství. Žena nevěděla, že je těhotná a říká, že je panna a se svým snoubencem dodržují celibát. House naznačuje, že ho mohla podvést. Dohodnou se na testu otcovství.

Natálie má záchvat. Stoupá jí tlak a zpomaluje se tep. Odcházejí jí játra. Kutner říká, že houbičky mohly vyvolat alergii a následně houbovou plíseň. House zvažuje plísňovou infekci. Ptá se Cuddyové, co má znamenat její zájem o Natálii. Ona odpovídá: "Pletete si touhu po mateřství s lidskostí."

Třináctka říká Foremanovi, ať se omluví pacientce s Huntingtonem a ona se vrátí. Foreman odmítá, Třináctka prohlašuje, že se chová jako House.

Natálie má lepší náladu, potom co jí Simon donesl do nemocnice úkoly. Kutner nachází Simona v hale a věří, že dělá jen problémy. Taub si vezme Kutnera stranou, tvrdíc že Kutnera na škole šikanovali a on teď přehání. Kutner to popírá. Simon vysvětluje, že on a Natálie byli přátelé. Byli by pořád, kdyby si z toho ostatní děti nestřílely. Nosíval jí pár lahví vodky každý víkend, s falešnou občankou, ale pak Natálie sehnala vlastní a už ho nepotřebovala.

Natálie před Cuddyovou odmítá své pití a ta ji informuje, že nemůže dostat transplantaci jater, dokud nebude vědět, co jí je. Alkohol by to vysvětlil. Záchvaty by mohla způsobit abstinence. Natálie říká, že chtěla jen záminku mluvit se Simonem. Cuddyová říká rodičům, že léčbou jsou vysoké dávky benzodiazapenu.

Housova další pacientka má problémy s astmatem. On se jí ptá, jestli umí správně používat inhalátor a ať mu to ukáže. Ona vezme inhalátor a sprejuje se jím na krk, jako s parfémem. Cuddyová jde za Housem, aby mu řekla, že rodiče léčbu odmítají. House nemá ponětí, proč se o ni Cuddyová tak moc zajímá. Řekne jí, ať s léčbou začnou stejně, jelikož nepotřebují povolení.

Foreman mluví s kolegyní pracující na testech Huntingtona o pacientce, která odešla. Ta mu řekne, aby se nedíval na pacienty jako na lidi, ale jako na čísla. Věda není o lidských vztazích - je o výsledcích.

Natálii zpomaluje srdce. Taub jí aplikuje atropin.

House je zmatený výsledky z laborky ohledně pacientky - panny. Říká jí a snoubenci, že ho nepodvedla. Jde o partenogenezi. Spontánní kousek kalcia mohl oplodnit vejce bez spermatu. Pár je ohromen.

Cuddyová informuje tým o stálém odumírání Natáliiných jater a o její bradykardii. Atropin srdci nepomáhá, bude dána na přístroje. Alkoholový absťák by mohl ty srdeční problémy způsobit. Kutner tvrdí, že srdce je vlastně v pořádku. Natáliino EKG a echo jsou v pořádku. Cuddyová diagnostikuje hromadný endokrinní syndrom. Třináctka navrhuje mozkový nádor na hypotalamu. House říká, že by to bylo v krvi od doby, co napadá všechny orgány. Ptá se na její pho a složka říká 300. Bere složku a odchází, Cuddyová za ním.

Jdou se složkou za Wilsonem, doufajíc že to není leukémie. Cuddyová je přesvědčuje, že vysoké pho může být způsobeno i odumíráním jater. Wilson empaticky říká, aby dali Natálii na chemoterapii. House se rozmýšlí a rozhoduje, že udělají biopsii kostní dřeně pro potvrzení. Cuddyová nechápe, proč House nechce Natálii léčit. Wilson vysvětlí, že její orgány už jsou moc poškozené. Není důvod dávat umírající dívce bolestivou léčbu, která ji nepomůže. Cuddyová to chápe, ale i přesto zařídí biopsii.

Foreman žádá pacientku, aby se vrátila do léčby, s menšími dávkami, které by nezpůsobovaly tolik vedlejších účinků.

Cuddyová pořád omílá rozhodnutí ohledně Natálie. Možná by měli zkontrolovat autoimunitní choroby. Když to není hepatitická fibróza, stále to může být mikroangiopatická vaskulitida. Cuddyová se nechce vzdát. Sedí na židli naproti Housovi, ale musí z ní sundat poštu. House si všimne zabaleného dárku. Přečte si kartičku, vezme dárek a jde přes halu k Wilsonově pracovně. Cuddyová za ním. Je to od těhotné pacientky. Vysvětluje, jak jí zachránil manželství, vydávajíc její těhotenství za neposkvrněné. Ale test otcovství prokázal jinou DNA, takže o diagnóze lhal. House hodí dárek Wilsonovi a míří zpátky do kanceláře s Cuddyovou v závěsu. Ta nemůže uvěřit, že nafingoval neposkvrněné početí, jen aby vyhrál sázku s Wilsonem. House říká, že to byla spíš hádka. Cuddyová říká, že si plete "dobro" a "zlo" tím, že nechá ženu podvádět muže. Náhle přestane mluvit, uvědomí si něco děsivého. Natálie nemá leukémii. Je to eklampsie, Natálie byla těhotná.

Cuddyová vysvětluje Natálii a jejím rodičům, že eklampsie způsobila všechny její symptomy. Natálie přiznává těhotenství a sexuální vztah se Simonem. Rodiče jsou šokováni. Chtěla dát dítě pryč, ale narodilo se v kuchyni pro bezdomovce. Natálie ho nechala v opuštěném domě na ulici, myslela si, že děvčátko zemřelo, protože přestalo dýchat.

Cuddyová jde do opuštěného domu s baterkou. Objeví se squatter a chce po ní, aby odešla. Ona se ptá na tělo dítěte. Vejde zřejmě jeho žena, která drží zabalené dítě. Cuddyová ji přesvědčuje, ať jí ho odevzdá. Odnese ho Natálii, přijde se podívat i Simon.

Probíhá nemocniční párty. Kutner odchází, řekne Taubovi, Cameronové a Chasovi že Natáliina transplantace byla zrušena. Má maximálně pár dní.

Kutner klepe na dveře bytu. Omlouvá se muži, který otevřel, že ho na škole šikanoval.

Cuddyová si prohlíží miminko. Říká Housovi, že prarodiče dávají dítě k adopci a ona si ho bere. House se na ni na chvíli dívá, ona se stále dívá na dítě. House jí popřeje veselé Vánoce a odchází.

Třináctka nachází Foremana samotného. Jeho dárek pro ni je, že pacientka s Huntingoten se vrací zpět. Třináctka říká, že se mýlila - není jako House. Foreman odpovídá, že to byl jeho dárek pro sebe. Chvíli stojí v tichu. Třináctka jde k němu. A pak se políbí.