Boston Legal

2. Sezóna

2.16 Výtah do života | Safe

Dan jde navštívit svou přítelkyni Melindu. Její matka Barbara ho přiměje, aby si pečlivě umyl ruce, než vstoupí do Melindina pokoje. Melinda před několika týdny podstoupila transplantaci srdce a stěžuje si Danovi, že je její máma strašná a nikam ji nepustí. Dan Melindu políbí a všimne si vyrážky na její ruce. Melinda začíná lapat po vzduchu. Do pokoje vtrhne Barbara a rychle jí vstříkne injekci epinephrinu na alergii. Pak začne Dana obviňovat, co to její dceři způsobil.
V bytě říká Wilson Housovi, že mu volala Cuddyová o dívce v anafylaktickém šoku. House by raději mluvil o jeho novém bydlení, ale Wilsona hněvá jeho zájem o něj. Ačkoli má dívka sníženou imunitu, záchvat se stal ve sterilním pokoji.

Tým je zmatený Melindiným případem. Člověk, který dostal transplantát před 6 měsíci nepotřebuje naprosto sterilní místnost. Tým se dohodne, že jeden ze tří lže. Přítel něco přinesl a lže o tom, nebo dívka byla venku a popírá to, nebo lže matka a pokoj čistý nebyl. House nařídí vyslechnout všechny tři a prohlédnout místnost.

Foreman zjišťuje informace o rodině. Nevidí žádný důvod, proč by měla Melinda zůstávat doma. Barbara vtáhne Foremana do haly a vysvětluje mu, že alergické reakce už čtyřikrát málem Melindu zabily. Jedna způsobila, že ztratila kontrolu nad řízením, což právě vedlo k transplantaci srdce. Barbara cítí, že ji nedokáže dostatečně chránit.

Cameronová a Chase zkoumají Melindin pokoj. Jedno okno není chráněno domácím varovným systémem a blízký strom poskytuje snadný přístup. Nepodnikl snad Dan nějaký noční výlet? V nemocnici se Dan přizná, že u ní v pátek v noci byl a měli neplánovaný a nechráněný sex. Doktoři po něm chtějí vzorek spermatu, aby vyloučili alergii na něj.

Test prokáže, že Melinda na něj není alergická. Cameronová předpokládá, že byl Dan opatrný při každém jejich setkání, ale House chce fakta. Odvede Dana z Melindina pokoje a ptá se ho, jestli nebral antibiotika nebo penicilin. Dan připouští, že mu jeho kamarád dal zbylý penicilin, a on si ho vzal, aby Melindu nevystavil nějaké nemoci. Nenapadlo ho, že by mohla být na penicilin alergická a že by mohl být přenesen při sexu.

Cameronová a Chase sdělí šetrně tuto zprávu Barbaře. Stále si však nejsou úplně jistí, jestli alergie vyvolala poslední záchvat. Náhle nemůže Melinda dýchat a začíná zvracet. Cameronová si je jistá, že tohle není způsobeno alergií. Problém bude nejspíš v srdci.

Tým se znovu sejde, aby prodiskutoval příčiny posledního záchvatu a také anafylaktického šoku a uvažují, že to budou dva kousky puzzle ze dvou různých skládanek. Cameronová navrhuje, že ta první příhoda nebyla anafylaxe, ale jedovaté cyklospory. House se zdá skeptický, ale Foremana napadá, jestli to nebyly dvě nesouvisející příhody. House nemůže pochopit, jak by to souviselo, ale Foreman tvrdí, že to všechno určitě způsobilo srdce.

Foreman a Cameronová pořizují CT scan, ale nenacházejí žádné stopy koronárního onemocnění. Ještě se musí udělat krevní testy, aby vyloučily infekci a biopsie pro případ, že by tělo odmítalo nové srdce. Melinda se začíná bát, že o srdce přijde. Ví, že transplantát jí dává dalších pět až deset let a tak žádá Foremana, aby přesvědčil její matku, aby jí dovolila užít si ten zbývající čas.

House se ptá Wilsona, jestli spolu může souviset anafylaxe a selhání srdce. Ptá se jestli je dokonce možné, aby anafylaxe nebyla anafylaxe, když reaguje na léčbu epinefrinem. Wilson je příliš zatížen Housem jako spolubydlícím, než aby přemýšlel nad odpovědí.

Krevní testy a biopsie jsou negativní. Foreman a rodiče směřují zpět do Melindina pokoje, ale ten je prázdný. Cuddyová volá ochranku. Melinda si s sebou nevzala šaty a tak musí být v budově. Foreman si myslí, že chce být venku a utíká na střechu. Nachází Melindu na schodech. Ona si stěžuje, že ji matka úplně omezuje. Foreman jí trpělivě vysvětluje, že měla právě selhání srdce. Melinda pláče, protože to všechno znamená, že má její matka pravdu. Když scházejí ze schodů, Foreman si všimne, že dívka divně chodí.

Foreman dívku prohlíží. Kohoutí chůze je znamením extrémní slabosti nebo částečné paralýzy. Vidí také škubání nad Melindiným kolenem a informuje rodinu, že se jedná o fasciaci, což znamená, že paralýza postupuje.

S postupující paralýzou tým ví, že za několik dnů napadne i plíce. House chce najít pojítko mezi srdcem, anafylaxí a paralýzou, ale Foreman se chce nejprve zaměřit na paralýzu, protože to je to, co Melindu v nejbližší době zabije. Navrhuje, že by se mohlo jednat o Guilain-Barre založeném na rychlosti vzestupu. House souhlasí s Formanovou formou myšlení a objedná LP a EMG vyšetření.

Testy, které vyloučily obrnu a západonilský vir, zdá se ukazují na Guilain-Barre onemocnění, ve kterém se místo reakce organismu na antigen, organismus přímo zblázní a začíná útočit na periferní nervy. Naštěstí to obvykle dobře reaguje na plasmaferesu. Začínají s léčbou.

První dávka je neúčinná. Melinda začíná upadat do depresí. Foreman vysvětluje Barbaře, že změny nálady jsou při medikaci běžné, ale Barbara tuší, že to Melinda vzdala. Melinda má znovu potíže s dechem. Chase rychle rozpozná, že to není alergie. Foreman pochopí, že paralýza už napadla plíce a intubuje Melindu.

Chase a Foreman volají House. Paralýza postupuje moc rychle, než jak je u Guilain-Barre běžné. Cuddyová chce MRI, aby vyloučila poranění míchy. Tým se znovu schází a snaží se najít nové vysvětlení. Co když Dan přinesl nějaké jídlo a u dívky se vytvořil botulismus? House chce infikovat krysu Melindinou krví. Pokud se u ní objeví botulismus, jejich teorie bude potvrzena. Mezitím House směřuje k Melindě, aby se jí zeptal, zda jim něco nezatajuje.

Když provádí Cuddyová CT scan, Foreman a House ji vyruší. House naváže rozhovor o páteční noci s Danem. Vysvětluje jí, že Danův penicilin způsobil anafylaktický šok. Ale Melinda mu řekne, že Dan ve skutečnosti bral clindamycin, což byl stejný lék, jaký ona užívá. Viděla totiž lahvičku. Foreman a House si ihned uvědomí, že to znamená, že anafylaxe je stále nevysvětlená. Všechno je propojené.

House napadá, že když Dan přeskakoval plot, musel s sebou přinést i klíště. S pomocí hřebínku prohledává Melindino tělo a hledá ho. Foreman mu připomíná, že již dříve kontrolovali její tělo ohledně bodnutí hmyzem. Melindě začíná selhávat srdce. Foreman jí vpíchne atropin. Cuddyová chce dopamin a říká Housovi, ať odejde z místnosti. Wilson říká, že by Melinda měla jít na ICU.

Wilson a Foreman jedou s Melindu k výtahu. House zastaví Cuddyovou před nástupem, zablokuje výtah a znovu začíná hledat klíště. Foreman má ještě jednu dávku atropinu, která vystačí na další tři minuty. Melindin tep se sníží až k 56.

Cuddyová a Melindini rodiče čekají nahoře, a jen zjistí, že se výtah zastavil. Cuddyová je zlostí bez sebe. Ve výtahu House stále neoblomně hledá klíště a Melindin tep nadále klesá až na 45. Foreman rozjede výtah. House napadne, že jediné místo, které ještě neprohlížel je její vagína a právě tam i klíště nachází. Dveře výtahu se otevřou a House drží klíště a Melindin stav se pomalu stabilizuje.