Boston Legal

2. Sezóna

2.24 Příčina neznámá | No Reason

House prohlíží muže jménem Vince, který byl přivezen s oteklým jazykem. Vyptává se jej na různé otázky, protože ho baví, jak Vince směšně mluví. V kanceláři, Foreman navrhne, že převezme tento případ, protože je jednoduchý a House chce odejít. Do kanceláře však přichází muž – Jack a ptá se, kdo je Dr.House. Představí se jako bývalý pacient, vytáhne zbraň a střelí House. Pak se ho ptá, jestli je šokovaný.
House se vzbudí v nemocniční posteli. Cameronová je u něj. Sáhne si na vousy a tipne si, že tu musí být aspoň dva dny. Pak se začne s Cameronovou přít, proč u něj čeká. Ta mu odpoví, že kulka zasáhla žaludek a žebra. Snaží se mu vysvětlit, co Jack udělal. Ale House více zajímá, co je s jeho pacientem s napuchlým jazykem. Mezitím je do pokoje přivezen Jack, který byl postřelen ochrankou, když se snažil utéct. House vstává z postele a jde za Cuddyovou.

Stěžuje si, že doktoři museli podělat jeho operaci, protože necítí bolest v noze. Cuddyová si myslí, že je to pouze dočasné, ale House má obavy, že mu chirurg nějak zpřeházel nervy.

Na jednotce intenzivní péče snižuje House Jackovi morfium a ptá se ho, proč ho chtěl zabít. Ten mu odpoví, že kdyby ho opravdu chtěl zabít, tak by byl mrtvý. Jen chtěl, aby House žil a trpěl. House mu odpojí morfin, aby ho viděl v bolestech.

Lékaři následují Housovy instrukce a provedou biopsii lymfatických uzlin ve Vincově dolní čelisti. Test je negativní. Nemohou provést lumbální punkci kvůli vysokému intrakraniálnímu tlaku v jeho hlavě. House jim přesto nařídí provést LP v každém případě. Zatímco vykonávají LP, Foreman kontroluje Vincův tlak, který je v normálu.

Jack v pokoji vysvětluje Housovi, že léčil jeho ženu. Kvůli léčbě potřeboval vědět všechno. Jack se mu tehdy přiznal k nevěře. Ačkoliv to nemělo nic společného s manželčiným mozkovým aneurismem, House jí přesto o nevěře řekl. Ona se později zabila. House odmítá, že by byl na tom nesl nějaký podíl viny.

House si všimne atraktivní ženy u Vincova pokoje. Je docela překvapený, když zjistí, že tato žena je Vincova manželka. Neváhá jí to říct. Ale tím ji nějak nerozhodí.

Foreman a Chase při vyšetření zjistí, že Vince krvácí z oka. Chase pozná, že to způsobuje vysoký tlak za oční bulvou. Než ale Foreman stačí zareagovat, oko vyskočí ven.

Housovi povolí stehy, když jde po chodbě. Zkolabuje. Zpět v pokoji se House a Jack přou, kdo může za zmíněnou sebevraždu. House popírá všechna obvinění a Jack rozzlobeně říká, že ví, že za to může. House následně připouští, že je částečně vinný, ale jakmile Jack stiskl spoušť, ztratil právo na omluvu.

House odchází se svým týmem z nemocnice do bufetu a vyloučí všechny možné příčiny Vincova onemocnění. House zajímá, proč byly postižené jenom Vincovy oči a jazyk, zatímco nos byl ušetřen. Problém může souviset s mozkem. Ačkoli předchozí CT scan byl čistý, chce House, aby byl test zopakován. Vince také musí podstoupit biopsii mozkomíšního moku, což je neuvěřitelně nebezpečná procedura. Chase navrhuje test na STD, ale House si nemyslí, že by s tím měla manželka něco společného. Cameronová je zmatená, protože Vince je vdovec.

House si stěžuje Wilsonovi, že má možná halucinace. Záznamy ukazují, že Vince měl pouze 6 návštěv. House se vzteká, že ztrácí logickou mysl. Wilson ho povzbudí, že by měl více odpočívat. House má ale starosti, že se operace nepovedla a zajímá ho, proč mu byl během operace dáván ketamin.

House hledá Cuddyovou a ptá se jí na ketamin. Neměl anestézii, ale bylo mu navozeno kóma. Cuddyová vidí, že House nekulhá a zvolá, že to fungovalo. To House zarazí. Cuddyová mu vysvětlí, že na klinice v Německu se lidem, kteří trpí chronickými bolestmi, uměle navozuje kóma, které mozku dovolí, aby se restartoval. Existuje 50% šance, že se mu bolest už nikdy nevrátí. House ji obviní, že neměla právo něco takového udělat. Cuddyová se mu vysmívá, že jej chtěla vyléčit.

Vincovy testy byly negativní. Tým našel krev na špatné straně. Pokud tedy Vincovy lymfatické uzliny nefungují správně, odkud jsou ovládány? House začne přednášet metaforu o odpadních látkách. Chase správně odhadne, že se House odvolává na hrudní lymfu, která je nejbližším lymfatickým systémem. Řekne jim, ať vezmou vzorek. House je překvapen, že Chase vyřešil jeho hádanku tak rychle. Jack ho zesměšňuje tím, že ta hádanka zjevně nebyla tak těžká, jak si House myslel.

Cameronová a Foreman přicházejí za Housem se zprávou, že i poslední test byl negativní. Chase jde s Vincem na záchod. Vince křičí bolestí. Chase se podívá, co mu je a krev mu vystříkne do obličeje. Vincův šourek praskl. Tým hledá možná vysvětlení. Foremana napadne, že by se mohlo jednat o testikulární rakovinu.

Wilson potvrdí, že by to skutečně mohla být rakovina. House to ví, ale je znepokojený, že na to nepřišel dřív. Rozzlobí se, že přišel o dobrý mozek kvůli špatné noze. Wilson myslí, že House potřeboval špatnou nohu, která ho mu vymezila prostor, a byla mu výmluvou na jeho mizerné chování. Bez toho House není sám sebou. House se Wilsona ptá, proč hájí Cuddyovou. Tuší, že i on s tím má něco společného.

House vtrhne do kanceláře Cuddyové a začne na ni křičet, že jediné, co má je jeho mozek. Neměla právo uvést ho do kómatu. Cuddyová i Wilson se zlobí, protože mu chtěli jen pomoct. Cuddyová podotkne, že House a jeho závislost na Vicodinu se stala neovladatelnou. House uhodí Wilsona. Ten se směje a House se ptá, jestli je to halucinace.

House se vzbudí a dívá se na Jacka. Ten mu odpoví, že volal Wilsonovo jméno, ale House to popírá. Jack není překvapený, a zmíní se Housovi, že halucinace zahrnovaly zřejmě i záchod. Chladně mu řekne, že se pomočil. Tým vchází do pokoje a informuje House, že výsledky na testikulární rakovinu jsou negativní. House chce cystoskopii. I ta je negativní.

House potěší zjištění, že může snadno běžet po schodech nahoru i dolů. Žádá po týmu, aby našli více možných příčin. Náhle se House zastaví a ptá se, jak se zde ocitl. Vzpomíná si, že byl v pokoji a také na schodech. Neví, jestli je na chodech pořád s nimi. Tým ho nechápe.

House oznámí Cuddyové, že se vzdává Vincova případu. Trpí okny a bojí se, že ztrácí zdravý úsudek. Cuddyová se ptá, jestli ji jen tak nestraší. House chce vědět, proč vyskočila, když vstoupil. Ona tvrdí, že to bylo kvůli jejich poslednímu rozhádanému rozhovoru, o kterém House ví, že to byl přelud. Je i tohle halucinace? House se vzbudí v pokoji.

House se ptá Jacka, jak má vědět, co je skutečné a co není. Všechno vypadá stejně. House si je vědom, že tento rozhovor je ve skutečnosti kompromis s jeho vlastní myslí. Jack mu vysvětluje, že je znepokojený tím, že když bude zakládat činy ve skutečném životě na fantazii, může někomu skutečně ublížit. Radí mu, aby nic nedělal, dokud se s tím jeho mysl nevyrovná. Může pouze radit a věřit jeho týmu, že pozná, které myšlenky jsou užitečné a které jsou špatné.

House se od týmu dozví, že test prostaty byl negativní. House se jich zeptá, jestli si myslí, že to nedává smysl. Ujasní jim, že to není řečnická otázka. Potřebuje od nich pomoc. Ptá se jich na pár základních otázek a tým mu podrobně vysvětlí průběh léčby a informuje jej o Vincově možné operaci. I když operace by mohla mít fatální následky vzhledem ke krvácivým problémům pacienta. House s operací souhlasí.

Cameronová oznámí Vincovi, že by byli rádi, kdyby jej operoval robot, ale Vince nesouhlasí. Cameronová vysvětluje, že robot může zvětšit všechno až desetkrát a lékaři tak mohou vidět věci, které by normálně neviděli. House je přinucen Vincovi ukázat robota v práci. Cameronová leží na stole a House ukazuje Vincovi, jak je robot přesný. Použije skalpel, aby odřízl knoflík z halenky Cameronové. Vince nakonec s operací souhlasí.

House pracuje na Vincově případu v pokoji. Jack prohodí, že se House nestará o city. Dbá jen o měřitelnou pravdu. I když nemůže změřit emoce, nevěří, že by nebyly skutečné. House uvidí z okna auto s atraktivní ženou z Vincova pokoje. Žena je ve skutečnosti Jackovou manželkou. Je v garáži a motor auta běží. Chce se zabít. House slyší Jackův hlas v hlavě, který mu říká, že se zbytečně cítí mizerně.

Když se House probere z vize, omluví se Jackovi. Důležitější ale je, že ví, co je špatně s Vincem. Vchází do operačního sálu a říká Cameronové, že Vince bude v pořádku. Ptá se týmu, proč ho ještě neodvolali z případu. Řeknou, že věří jeho úsudku a pracují s ním dost dlouho na to, aby věděli, co chce. House říká, že mají přece stejné znalosti. Oznamuje, že jsou jenom halucinacemi v jeho hlavě. Uchopí robotické ovládání a pokusí se najet skalpelem do Vincova žaludku. Tým se snaží ho zastavit, ale House potřebuje vědět, jestli je to přelud. Skalpel rozřízne žaludek a krev stříká všude kolem a Vincovy orgány kolabují. House se jde podívat na tělo. Vince upustí z ruky kulku a House ji zvedne.

Dveře na ER se otevřou. Cameronová, Chase a Foreman tlačí zakrvaveného House na lehátku do chodby. Chase informuje zdravotníky, že House byl postřelen jednou do břicha a jednou do krku. Předtím než House odvezou na operační sál, požádá Cameronovou, aby řekla Cuddyové, že chce ketamin.