Boston Legal

3. Sezóna

3.08 Plácni krtka | Whac-A-Mole

Ocitáme se na dětské narozeninové oslavě v rodinné restauraci a herně. Mladý číšník Jack spěchá k dětem s narozeninovým dortem a ignoruje svoji mladší sestru Kamu, která žádá o další pití. Přichází maskot restaurace, aby zatancoval tradiční narozeninový taneček, a Jack uprostřed tance pozvrací celý stůl. Pak se jeho srdce zastaví.
Na scénu přibíhají zdravotníci a snaží se Jacka resuscitovat. Kama, stojící vedle svého mladšího bratra Willa, prosí zdravotníky, aby Jacka zachránili. Zdravotník Kamě říká, ať zavolá jejich rodiče, a Kama odpovídá, že jsou mrtví. Jack je to jediné, co jim zůstalo.

Wilson vychází ráno z hotelu a zjišťuje, že jeho auto bylo na Tritterův příkaz zabaveno. V nemocnici si tým prochází Jackův případ s Housem. Měl infarkt, ale echo neukazuje žádné abnormality. Cameronová čte z Jackovy složky: infarktu předcházela únava, pocení v noci a ztráta váhy. House se pozastavuje nad svěděním nohou, které je zde také zaznamenáno.

House, ignorující svůj tým, napíše na kus papíru svoji diagnózu, vloží ji do obálky a připevní na bílou tabuli. Pak svému týmu oznámí pravidla hry. Každý udělá jeden test a čas vyprší v poledne. Jestli má House pravdu, Jack bude žít. Jestli ne, pak je to hodně zvrácená hra.

Doktoři studují Jackovu složku, Chase věnuje zvláštní pozornost stránce, na které byl House, když sepsal svoji diagnózu – pacientova anamnéza. Když jeho rodiče zemřeli, Jack přestal brát drogy a kouřit. Chase uvažuje o bakteriální příčině a plánuje udělat krevní kultury. Foreman chce udělat MRI, Cameronová svůj test neprozradí.

Chase je u Jacka, když do místnosti vchází House. Zeptá se Jacka na svědění nohou a poté na užívání drog. Jack se k užívání přiznává před svými mladšími sourozenci, ale tvrdí, že teď už je čistý. House si myslí, že je to všechno lež.

Foreman umístí Jacka do MRI. House, postávající v kontrolní místnosti, se dostane k mikrofonu a opět na Jacka tlačí kvůli užívání drog. Pak se zeptá Jacka, jak se mu podařilo jen tak skočit s kouřením, když míval spotřebu dvou balíčků cigaret denně. Forman to považuje za důležité a žádá Jacka, aby odpověděl. Jack vysvětluje, že ve skutečnosti neskončil. Prostě jen ztratil chuť na cigarety. House se Formana samolibě ptá, zda to považuje za důležitou informaci.

Teď je na řadě Cameronová. Aplikuje Jackovi injekčně látku, aby viděla, zda byl infarkt způsoben křečí v žilách okolo srdce. House se samozřejmě během testu zjeví a vidí, že test nepřinesl žádný výsledek.

Cuddyová si všimne Wilsonova pozdního příchodu. Wilson jí podrážděně oznámí, že jeho auto je rukojmí Trittera, dokud nebude svědčit proti Housovi. Cuddyová nervózně podotkne, že na jakýkoli rozsudek pro House nemocnice doplatí. Wilson ji odpoví, ať je klidná. Poté zamíří do lékárny, aby zjistil, proč byly všechny jeho nedávné předpisy stornovány. Lékárník ho informuje, že platnost jeho čísla DEA byla pozastavena. To není dobré.

House diskutuje s týmem výsledky testů. Všechny byly neprůkazné. Ale Jack je pozitivní na hepatitidu typu A. House se podivuje, kdo mohl tento test nařídit. Musel to být někdo, kdo věděl, co je společným jmenovatelem zvracení, svědění nohou a náhlé ztráty chuti na nikotin. Ten někdo byl samozřejmě House. Foreman upozorňuje, že hepatitida typu A nezpůsobí infarkt. Ale zvracení může. A hepatitida typu A vysvětluje zvracení.

Wilson vejde s novinkou, že DEA pozastavila jeho právo na předpisování léků. House mu říká, aby se uklidnil. Tritter se ho jen snaží zmáčknout, aby se podvolil. Wilson sděluje Housovi, že bude k předepisování používat jeho tým, než se věci urovnají. Poté, co House nařídí týmu podávat Jackovi IVIG a předá Cameronové obálku, odchází s Wilsonem z kanceláře. Cameronová ji otevírá a čte obsah. Lístek předpovídá, že Chase bude testovat krev na přítomnost bakterií, Foreman udělá MRI a Cameronová bude hledat křeče.

Další den vchází Foreman s dobrými zprávami do Jackova pokoje. Hepatitidu typu A odstranili z jeho systému, takže ho mohou odpojit od IV a zítra může jít domů. Will se zeptá Jacka, jestli ho bolí ruka, a Jack odpoví, že ne. Will se zeptá, proč krvácí, a když Jack ruku zvedne, teče mu od vstupu po IV po předloktí krev. Krev začíná také téct z jeho uší a nosu.

Později Foreman House informuje, že vysoké PT a PTT v Jackově krevním obraze potvrdilo poruchu krevní srážlivosti. Housovi připadá zajímavé, že se po vyléčení hepatitidy objevilo něco nového. Ptá se, jaké infekce způsobují DIC. Cameronová se zmiňuje, že děti si po použití záchodu neumívají ruce. Jackovo pracoviště se pravděpodobně hemži E. Coli, Eikenellou a streptokoky. Chase uvažuje o toxinu z jídla. House nařizuje Foremanovi udělat lumbální punkci, Chasovi získat vzorek zvratků a Cameronové prohledat restauraci.

Po skončení debaty si House vezme Chase stranou a požádá ho o předpis na Vicodin. Když Chase polemizuje, House mu to nařídí. Ale Chase odmítne s tím, že raději ztratí práci než licenci.

Wilson si pozve Cameronovou do kanceláře a diktuje jí pacienty a léky, které potřebují. Ta se předpisování brání a říká, že potřebuje pacienty vyšetřit, než na recept napíše jejich jméno. Zvlášť, když je sleduje Tritter.

Za restaurací se Chase prohrabuje odpadky s Jackovým kolegou. Ten tvrdí, že nepoužívají žádná toxická čistidla, protože si děti všechno strkají do úst. Pak nasměruje Chase ke kontejneru se včerejším odpadem.

Foreman provádí Jackovi lumbální punkci. Po proceduře položí Foreman na Jackův bok, aby ho otočil. Jedno z Jackových žeber praskne a on zakřičí bolestí. Když o tom Foreman informuje House a dodává, že nepoužil žádný tlak, House rozpozná osteomyelitidu. Infekce se rozšířila do Jackových kostí.

House, jehož bolest se bez Vicodinu stupňuje, dostal od nemocniční terapeutky novou hůl. Čtyřnohou kovovou. Spolu s Foremanem přináší do laboratoře novinky ohledně osteomyelitidy. Jack má syfilis. Ale test Cameronové ukazuje, že je pozitivní na Eikenellu. Zatímco se to doktoři snaží vysvětlit, vrací se Chasův test na botulismus také pozitivní.

Další ráno Foreman oznamuje Housovi, že se jim podařilo vyčistit Jackův systém od všech tří infekcí, ale teď má každou hodinu záchvat. House si myslí, že musí mít zkompromitovaný imunitní systém. Ale jeho krevní testy byly negativní na HIV a lymfom. House se v myšlenkách vrací k užívání drog. I přes negativní toxikologické vyšetření by mohly být zbytky drog v Jackových tukových buňkách. Po zvracení a zhubnutí se možná dostaly zpět do hry. Pokud se jim podaří, aby Jack ztratil více váhy, možná že spustí další útok.

Doktoři sedí s Jackem v nemocniční sauně. Ten trvá na tom, že není na drogách. Byl sjetý tu noc, kdy mu policie řekla o jeho rodičích, a jen se smál. To stačilo, aby přestal. Poté Jack upadne na podlahu a má další záchvat. Foreman hlásí Housovi, že Jack byl během záchvatu negativní na drogy a záchvaty každou hodinu přetrvávají, ať je v sauně nebo ne. House, domnívající se, že za záchvaty stojí něco jiného než infekce, nařizuje další sken mozku.

Foreman provede další MRI. Prodloužená mícha je čistá, mezimozek také. Ale když se přepnou do horizontálního pohledu, zjistí, že Jackův mozek je zaplaven nádory. Doktoři tlačí na House, aby začal ozařování, ale House se obává dvou věcí. Zaprvé by radiace zničila to málo, co zbylo Jackovi z imunitního systému, zadruhé je mu zatěžko uvěřit, že by se z ničeho nic zjevilo několik nádorů. Možná je to plíseň. Posílá tým, aby do Jackova mozku zapíchli jehlu a provedli extrakci. Jestli vytáhnou tekutinu, bude mít pravdu. Pevná hmota znamená, že pravdu mají oni. S tím si House dává poslední Vicodin a naštvaně odhazuje prázdnou tubu mezi odpadky.

House vpadne do kanceláře Cuddyové a žádá o předpis na Vicodin. Cuddyová se usměje. Ví, že když House jde za ní, jeho podřízení se mu postavili. Cuddyová vytáhne svůj blok a napíše recept s vědomím, že když mu nevyhoví, policie bude předpokládat, že House léky ve skutečnosti nepotřebuje. Než mu předpis podá, všimne si, že House bolí rameno. Ptá se ho, co se mu v životě v poslední době změnilo.

Foreman se vrací z neurologického zákroku. Útvary na MRI byly abscesy vzniklé díky plísňové infekci. Aspergillis. House si myslí, že trauma ze smrti rodičů spustilo genetické onemocnění, a začíná shrnovat vše, co se do teď přihodilo. Rozhoduje se, že je nutné přidat další infekce a zjistit, co se stane.

House informuje Jacka, že každé ze čtyř možných genetických onemocnění je citlivé vůči jinému typu infekce. Vytahuje sprej z kapsy. Uvnitř je směs meningokoka, rhinoviru, bakterie rodu serratia a bakterie komplexu Burkholderia cepacia. Odpověď jim poskytne mikrob, který udeří jako první. Pokud to bude meningokok, Jack bude mít další záchvat. Serratie mu odstaví plíce. Burkholderia cepacia způsobí infarkt a rhinovirus kýchání. House postříká Jackův obličej.

Doktoři se u Jackovy postele střídají. O hodinu později mu začínají selhávat plíce. Serratie vyhrála. Ráno House oznámí, že má chronickou granulomatózu. Jack potřebuje transplantaci kostní dřeně, aby se mu znovu nastartoval imunitní systém. Naštěstí je Will vhodným dárcem. Ale když Foreman vysvětlí Jackovi situaci, ten se rozzlobí, že doktoři vyvíjí tlak na jeho mladšího bratra. Foreman se snaží přesvědčit Jacka, aby dal souhlas k transplantaci s tím, že jinak bude stále nemocný kvůli mikrobům, které každý den potkává. Neustále bude v nemocnici. Jack se zákrokem souhlasí, ale Will musí mít 18 a rozhodovat za sebe.

House se Jackově rozhodnutí vysmívá. Myslí si, že před něčím utíká. Přivede zpět do Jackova pokoje Foremana a oznámí, že našli v registru vhodného dárce kostní dřeně. Není to Will a tak mohou pokračovat. Jack se brání, že by mohl zemřít, ale House do něj vidí. Nepřestává na Jacka tlačit a ten se nakonec sesype a připouští, že je moc mladý na to, aby dělal Kamě a Willovi tátu. Jakmile House dojde svého cíle, nechává Foremana s Jackem samotné v místnosti.

Tu noc najde House Wilsona v jeho kanceláři. Wilson mu oznamuje, že končí s praxí a převádí své pacienty k jiným onkologům. House říká, že přehání, a Wilson vyletí s tím, že nemůže nechat pacienty čekat, než House pustí Cameronovou, aby podepsala předpisy. House se sarkasticky zeptá, jestli se má Tritterovi vzdát, a Wilson odvětí, že přesně to by měl udělat. Kát se před Tritterem, slíbit sehnat si pomoc. House oponuje, že žádnou pomoc nepotřebuje. Wilson ho pošle pryč.

Sociální pracovnice stojí v Jackově pokoji s Kamou a Willem. Jack jim říká, že v domově bude lépe a že je bude moct vídat.
Foreman je dojatý, když vše sleduje z chodby.